Harminc éve a drog ellen

Jubileumi konferenciát rendezett a református egyház, harmincéves lett a Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója.

Velkei Tamás
2014. 10. 01. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Németajkú Református Egyházközségben tartott jubileumi eseményen Balog Zoltán rámutatott: a misszió munkája ember-, s egyben életmentés, hiszen az ember nem kizárólag biológiai létezésre született. – Az életmentéshez szakmai profizmus szükséges, de pusztán az kevés, kell hozzá hiten alapuló lelkiség, emberiesség is, vagyis maga az ember – húzta alá a miniszter, hozzátéve, hogy az ember soha nem tűnhet el a középpontból.

Balog Zoltán kifejtette: 1984-ben, amikor a misszió elindult, a drogprobléma hivatalosan még nem is létezett. – Ha nincs, nem is kell vele foglalkozni – vélekedett az akkori szocialista országvezetés, miközben már akkoriban is nagy gondot okozott a társadalomnak a drog.

Victorné Erdős Eszter, a misszió munkatársa elmondta: meglepő módon valójában felülről érkezett a kezdeményezés Barta Tibor református püspökhöz, hogy „csináljon valamit az egyház a fiatalokkal, mert tele vannak velük a börtönök\".

Balog Zoltán kifejtette: akkoriban a szabadságnak voltak külső korlátai, sokan ezért fordultak a tudatmódosító szerek felé. Később eljött a külső szabadság korszaka; azt azonban már több ezer évvel ezelőtt megírták: a belső szabadság nem kizárólag a politikai rendszerekből eredő fogalom, belülről is lehet valaki szabad ugyanúgy, mint megkötözött, kallódó.

A miniszter rámutatott: az egész magyar társadalom kallódott – ezért a kormány nevében köszöni a keresztény lelkiséget, az elszánt segítséget és a profizmust, valamint a radikalizmust. – A misszió munkája során ugyanis kinyilatkoztatta: lehetséges a szermentes szabad élet – hangsúlyozta Balog Zoltán, és emlékeztetett: az országnak ma már van Nemzeti Drogellenes Stratégiája, ezáltal a civil szervezetekkel és az egyházakkal is erősebb lehet az együttműködés, mint valaha.

Balog Zoltán kiemelte: fontos, hogy a bajbajutottakon azok (is) segítsenek, akik már megszabadultak a drog fogságából. Ők tudnak támogatni leginkább, mert megmentetett az életük. – A misszió az egész társadalom számára értéket közvetít, jelzi, hogy van kiút, szolidárisan ott állnak a bajbajutottak mellett – húzta alá a tárcavezető.

Balog Zoltán köszöntőjét követően Orsolics Zénó tett bizonyságtételt. A férfi 1998-ban került a misszióba, miután súlyos heroinfüggő lett. – Sokan azt hiszik, ha a droghoz nyúlnak: „ebből nem lehet gond\", vagy „velem az nem történhet meg, mint másokkal\", pedig innen mindig a mélyrepülés következik – intett Orsolics.

Miután a misszióban kitisztult, 10 hónapos terápián vett részt, ahol azt a tanácsot kapta: legyen békességben befelé, kifelé, s felfelé, Isten irányába. A férfi ma hívő, házas, három gyermek apja, s maga is a segítő hivatást választotta. A résztvevők ezt követően diaképeket tekinthettek meg a kallódó misszió harmincéves történetéből és közös éneklésen vettek részt.

A konferencia délután műhelyfoglalkozásokkal folytatódik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.