Így találhat egymásra az üzleti és a kutatói szféra

Felsőoktatási ipari együttműködési központot hoznak létre Szegeden.

MNO
2014. 10. 03. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakember az intézmény kialakításáról tartott sajtótájékoztatón elmondta, a központ célja, hogy a kutatók és a vállalkozások egymásra találjanak, a kutatási eredményekből iparilag, kereskedelmileg használható termékek, szolgáltatások jöjjenek létre.

Az unió strukturális alapjának forrásaiból az ország legalább négy helyén alakítanának ki ilyen intézményt, amelyben együtt dolgozhatnak az üzleti és a kutatói szféra szakemberei. Itt üzletfejlesztéssel és a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos tanácsokat is kapnak, annak érdekében, hogy sikeres vállalkozásokat hozhassanak létre.

Korányi László kifejtette, a magyar innováció régóta megoldatlan problémája, hogy míg a multinacionális és a hazai nagy vállalatok nemzetközi mércével is élen járnak a kutatás-fejlesztésben és az egyetemi és kutatóintézetek is kiemelkedő eredményeket érnek el, a kis- és közepes vállalkozások (kkv) innovációs képessége és hajlandósága messze elmarad a kívánatostól.

Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora elmondta, az új intézmény az Európai Unió tudományos nagyberuházásaként épülő lézerközpont mellé tervezett tudáspark magjának tekinthető. A központ fontos szerepet tölthet be az oktatásban is, a többi között a doktori képzésben, amelyben komoly igény lenne arra, hogy a doktoranduszok olyan problémákon dolgozhassanak, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az iparhoz – közölte a professzor.

Szabó Gábor azt mondta, Magyarországon a doktori képzést a mai napig sokan kizárólag az akadémiai-egyetemi szféra utánpótlásának tekintik, miközben a munkaerőpiac számít ezekre a magasan képzett szakemberekre. Hozzátette: az Egyesült Államokban a doktori fokozattal rendelkezők 60-70 százaléka már a versenyszférában helyezkedik el.

A Magyar Innovációs Szövetség elnöki posztját is betöltő akadémikus hangsúlyozta azt is, hogy a magyar gazdaság fenntartható fejlődéséhez elengedhetetlen a kutatás-fejlesztés.

Kothencz János, a Fidesz–KDNP szegedi polgármesterjelöltje kijelentette, a csongrádi megyeszékhelyen az elmúlt években látványberuházások voltak, jelentős ipari fejlesztés nem történt a városban. A településen 7 ezer tartós munkanélküli van, számukra lehetőséget, jövőt kínálhat a megerősödő kkv-szektor.

A gazdaság erősödése kihat a város egészének fejlődésére, akár a szociális ellátórendszerre vagy az oktatásra is – mondta a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.