Ipsos: bebetonozódtak az erőviszonyok

A közvélemény-kutató szerint Szeged a baloldal legutolsó mentsvára, a fiatalokat pedig az egész vasárnapi választás en bloc nem érdekli.

BuL
2014. 10. 10. 11:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ipsos pénteken juttatta el felmérésének eredményét az MTI-hez, ebből kiderül: a Fidesz a választókorú népesség egészén belül 35 százalékot ér el, az MSZP és a Jobbik küzdelme pedig folytatódik a második helyért, előbbinek 12, utóbbinak 11 százalékos a tábora. Az LMP, a Demokratikus Koalíció (DK) és az Együtt–PM támogatottsága azonos, 3-3 százalékos.

Továbbra is kimagasló a Fidesz-szavazók aktivitási szintje – folytatták –, a biztos pártválasztók körében három és félszeres többletük van a Jobbikhoz és MSZP-hez képest. A kormánypárt ebben a szavazói körben 55, a Jobbik 16, az MSZP pedig 15 százalékos. A DK 5 százalékot kap a részvételüket biztosra ígérő és pártelkötelezett szavazók csoportjától, míg az LMP 4, az Együtt–PM pedig 3 százalékot – közölték.

Az Ipsos a kutatás alapján azt írta: október 12. alapvetően a Fidesz sikerét fogja hozni. A parlamenti választások megyei, települési eredményei és az azóta végzett közvélemény-kutatások adatai alapján biztosnak mondható – részletezték –, hogy az összes megyei közgyűlésbe a Fidesz–KDNP küldi a legtöbb képviselőt, és az is nagyon valószínű, hogy a Jobbik lényegében minden megyében megelőzi az MSZP-t, ez alól talán Pest megye lehet a kivétel.

A közvélemény-kutató cég adatai szerint a főpolgármesteri poszt is a kormánypártoknál marad. Felmérésük budapesti almintája 182 fős, ami a főváros választóit arányosan reprezentálja – közölték, megjegyezve, hogy a közzétett adatok tükrözik az erőviszonyokat, de az adatok értelmezési tartománya nagyobb, mint egy országos felmérésnél.

Ezt figyelembe véve úgy tájékoztattak, hogy Budapesten a Fidesz–KDNP listájára a választópolgárok egyharmada voksolna, s ugyanezzel a támogatottsági aránnyal rendelkezik Tarlós István is. A szavazásra jogosultak 26 százaléka támogatja a baloldalt, 14 százaléka Bokros Lajost. A Jobbik és Staudt Gábor támogatottsági adata egyaránt 11 százalék, az LMP-é 6, főpolgármester-jelöltjéé, Csárdi Antalé 7 százalék – írták. „A fővárosi kerületekben a baloldal számára valós esély a 2010-es szereplés meghaladása, így minden bizonnyal az akkori háromnál több polgármesteri pozíciójuk lehet” – tették hozzá.

Felmérésük szerint a megyei jogú városok közül 18-ban szinte biztosan a Fidesz adja majd a polgármestert, a baloldalnak legnagyobb győzelmi esélye Szegeden van, de szoros lehet a verseny Salgótarjánban, Tatabányán és Dunaújvárosban is. Hozzátették, hogy a miskolci eredmény prognosztizálható a legnehezebben, ott a Fidesz és a baloldali összefogás mellett a Jobbiknak is vannak nyerési kilátásai.

A 10 ezer lakosúnál nagyobb városok többségében is fideszes polgármesteri győzelmek várhatók – írták –, de néhány helyen a baloldal is sikeres lehet: utóbbi sor élén Kazincbarcika áll, de nem lehetetlen számukra néhány egykori bányaváros – mindenekelőtt Komló és Dorog – elnyerése sem.

A közvélemény-kutató cég adatai szerint az elmúlt egy hónapban nem lettek aktívabbak a választópolgárok, most is 43 százalékuk ígéri biztosra részvételét az önkormányzati választáson. A fővárosban a voksolási hajlandóság relatíve magas, a részvételt ígérők aránya 55 százalék. A vidéki városokban 42-43 százaléknak áll szándékában, hogy október 12-én megjelenjen az urnáknál, míg a falvakban csupán 35 százaléknak – részletezték.

„Látványos érdektelenség” övezi az önkormányzati választást a 30 év alattiak és a legfeljebb alapfokú végzettségűek körében: előbbieknek 31, utóbbiaknak 28 százaléka kíván szavazni – tudatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.