Javuló ellátást hozhat az e-egészségügy

Az e-egészségügyi szolgáltatások fejlődésével hatékonyabbá válhat az ellátó rendszer – vélik szakemberek.

Szalai Laura
2014. 10. 10. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyorsabbá és kényelmesebbé tehetik a betegellátást, ezenkívül fontos szerepük lehet a lakosság egészségügyi állapotának javításában az elektronikus egészségügyi szolgáltatásoknak – hangzott el a budapesti finn nagykövetség és a Finnagora kulturális és tudományos intézet által szervezett fórumon, amelyen finn és magyar egészségügyi szakemberek, a technológiai szféra szereplői, valamint politikusok vettek részt.

Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára, az első Orbán-kormány egészségügyi minisztere arról beszélt, napjainkban az egészségügyi ellátó rendszereknek Európa-szerte olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a népesség elöregedése, valamint a költségvetési nyomás. E kihívásokra lehet az egyik válasz az e-egészségügy fejlesztése, amihez ugyanakkor szemléletváltásra is szükség van. Utóbbit hangsúlyozta Anne Kallio, a finn egészségügyi minisztérium szociális és egészségügyi területének fejlesztési igazgatója is, aki elmondta, hazájában külön csapat foglalkozik az e-egészségügyi stratégiák kidolgozásával.

Szócska Miklós, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatója, korábbi szakállamtitkár előadásában rámutatott: abban, hogy az egészségügyi rendszer hatékonyabbá váljon, az elektronikus megoldásoknak kulcsszerepük van. Bár – szavai szerint – hazánk még csak a kapuban áll, már több fejlesztés elindult az e-egészségügy területén. Példaként említette, hogy hamarosan elérhető lesz egy okostelefonra letölthető alkalmazás, amellyel különböző ellátással kapcsolatos információkat lehet majd letölteni. A telemedicina-eszközök alkalmasak lehetnek vérnyomás- és vércukorszint mérésre, továbbá számos életmód- és egészségtámogató funkcióval rendelkezhetnek – tette hozzá. Emlékeztetett, az Uzsoki Utcai Kórházban már jelenleg is zajlik egy olyan program, amelynek célja egyfajta távfelügyelet, betegkövetés. E projekt kapcsán egyébként korábban úgy fogalmazott: Magyarország nagyhatalom az egészségügyi adatok gyűjtésében, és egészségügyi tudásközponttá válhat a hasonló kezdeményezések révén. Szintén eredmény, hogy már működnek olyan alkalmazások, amelyek segítségével megkereshető a hozzánk legközelebb eső patika vagy kórház.

A fórumon Kovács József, a Semmelweis Egyetem professzora az e-egészségügyi fejlesztések etikai vonatkozásáról beszélt, és előadásában felhívta a figyelmet, hogy kihívást jelent a gyűjtött adatok megfelelő feldolgozása, kezelése és biztonsága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.