Három igazán szoros kerület volt Budapesten, de a főpolgármester-választáson semmilyen kétség nem férhetett Tarlós István győzelméhez. A Fidesznél talán aggódhattak egyes belső pesti kerületeknél a végeredmény miatt, ám végül összesen 6 kerületben szenvedtek vereséget a kormánypártok. Lássuk a részleteket!
Az I. kerületben Nagy Gábor Tamás hat jelölt között is képes volt a szavazatok abszolút többségének megszerzésére, a második helyen végzett DK-s jelölt alig lépte át a 10 százalékot. A II. kerületben Láng Zsolt ugyanígy 50 százalék fölötti eredménnyel folytathatja a budai városrész élén, rajta kívül csak az MSZP-s jelölt kapott látható mennyiségű szavazatot. Óbudán tavasszal vereséget szenvedtek a kormánypártok, ezért talán volt min aggódni, ehhez képest Bús Balázs 53-nál is magasabb százalékaránnyal választatott újra.
Megyünk Pestre: a IV. kerületben is a baloldal diadalmaskodott tavasszal – az azóta elhunyt Kiss Péter –, ezért a Fidesz nem lehetett teljesen nyugodt, ráadásul a kerületi KDNP-elnök függetlenként szintén elindult Wintermantel Zsolt ellen. Az eddig regnáló fideszes politikust így is 52 százalékkal választották újra, az MSZP-s Trippon Norbert 17 százalékkal kapott nála kevesebbet. Az V. kerületben nem volt veszélyben Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz–KDNP) győzelme, ugyanis itt nem jutott egyezségre a baloldal. A VI. kerületben Hassay Zsófia eddigi kormánypárti polgármesternek legfeljebb amiatt kell szégyenkeznie, hogy nem érte el a bűvös 50 százalékot, így is csaknem 17-et vert rá Együtt–PM-es ellenlábasára. A VII. kerületben elképesztően simán nyert Vattamány Zsolt is, 44:32 arányban verte a gyurcsányista Farkas Ferencet, de nála is sokkal könnyebb dolga volt a Józsefvárosban Kocsis Máténak, aki egymaga 57 százalékot szerzett, majdnem ötször annyi voksot, mint az ezüstérmes szocialista Komássy Ákos.
IX. kerület: egész este itt izgulhattunk a legtovább, Gegesy Ferenc visszatérő balliberális polgármesterjelölt sokáig vezetett is a „címvédő” Bácskai Jánossal szemben, végül azonban 234 szavazattal a kormánypárti polgármester jobb volt, s maradhat. A X. kerületben Kovács Róbert váratlanul simán győzte le a DK-s Élő Norbertet, a XI. kerületben viszont nagyon kellett kapaszkodnia Hoffmann Tamásnak, hogy megtarthassa székét a szintén visszatérő Molnár Gyulával szemben. A XII. kerületben Pokorni Zoltán még vári kollégájánál is simább győzelmet aratott, de ami a XIII. kerületben történt, olyan a világon nincs: a voksok 70 százalékát megszerezte az MSZP-s Tóth József, a KDNP-s főpolgármester-helyettesnek, Bagdy Gábornak esélye sem volt Angyalföldön.
Jön Zugló, ahol tavasszal Karácsony Gergely még szintén nem járt sikerrel, de most már igen, öt évig ő vezetgetheti a kerületet – őt támogatta valamennyi „demokratikus” ellenzéki erő. A XV. kerületben szintén trónfosztás történt, a Fidesz elveszítette ezt a hagyományosan vörös kerületet, a DK adja most a polgármestert, Hajdu Lászlónak hívják. A XVI. kerületben Kovács Péter (Fidesz–KDNP) 60 százalékot szerzett, mindenki más 10 alatt maradt. A XVII. kerület a legfideszesebb, valamennyi önkormányzati körzetben nyertek a kormányerők, Riz Levente pedig 64 százalékos bizalommal folytathatja munkáját. Gy. Németh Erzsébet (DK) volt az ellenfele.
Ughy Attila 8 százalékot vert MSZP-s riválisára, így szintén a kerület élén folytatja (XVIII.), de Gajda Péter (MSZP) győzelmét sem veszélyeztette semmi Kispesten. A XX. kerület nagyon messze volt most attól, hogy a kormányerők győzzenek, a XXI. kerületben viszont nem volt miért aggódniuk a Lendvay utcában. A XXII. kerület fideszes, Soroksár viszont független vezetéssel folytatja.
És ami a legfontosabb: a fővárosi közgyűlés élén Tarlós István 49:36 arányú, Bokros Lajos fölött aratott győzelemmel a háta mögött kezdheti meg második ciklusát. A 33 fős közgyűlésben 20 kormánypárti, 10 „demokratikus” ellenzéki, 1 jobbikos, 1 LMP-s és 1 független politikus tevékenykedhet majd.
A vasárnapi önkormányzati választáson a Nemzeti Választási Iroda adatai alapján a budapesti kerületekben a polgármesteri mandátumok megoszlása a jelölőcsoportok között (az eredmény nem végleges):
FIDESZ-KDNP - 17 mandátum
MSZP - 2 mandátum
CIVIL SZERVEZETEK - 1 mandátum
DK - 1 mandátum
DK-EGYÜTT-MSZP-PM - 1 mandátum
EGYÜTT-PM - 1 mandátum
A megyei jogú városokról, a kisebb településekről és a megyei közgyűlésekről írt összefoglalónkat ide kattintva olvashatja el.