Óriási győzelmeket aratott a Fidesz Budapesten

Budapest 23 kerületéből 17-ben győztek a kormányerők vasárnap, Tarlós István utcahosszal verte Bokrost. Összefoglaló – főváros.

BuL
2014. 10. 12. 22:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három igazán szoros kerület volt Budapesten, de a főpolgármester-választáson semmilyen kétség nem férhetett Tarlós István győzelméhez. A Fidesznél talán aggódhattak egyes belső pesti kerületeknél a végeredmény miatt, ám végül összesen 6 kerületben szenvedtek vereséget a kormánypártok. Lássuk a részleteket!

Az I. kerületben Nagy Gábor Tamás hat jelölt között is képes volt a szavazatok abszolút többségének megszerzésére, a második helyen végzett DK-s jelölt alig lépte át a 10 százalékot. A II. kerületben Láng Zsolt ugyanígy 50 százalék fölötti eredménnyel folytathatja a budai városrész élén, rajta kívül csak az MSZP-s jelölt kapott látható mennyiségű szavazatot. Óbudán tavasszal vereséget szenvedtek a kormánypártok, ezért talán volt min aggódni, ehhez képest Bús Balázs 53-nál is magasabb százalékaránnyal választatott újra.

Megyünk Pestre: a IV. kerületben is a baloldal diadalmaskodott tavasszal – az azóta elhunyt Kiss Péter –, ezért a Fidesz nem lehetett teljesen nyugodt, ráadásul a kerületi KDNP-elnök függetlenként szintén elindult Wintermantel Zsolt ellen. Az eddig regnáló fideszes politikust így is 52 százalékkal választották újra, az MSZP-s Trippon Norbert 17 százalékkal kapott nála kevesebbet. Az V. kerületben nem volt veszélyben Szentgyörgyvölgyi Péter (Fidesz–KDNP) győzelme, ugyanis itt nem jutott egyezségre a baloldal. A VI. kerületben Hassay Zsófia eddigi kormánypárti polgármesternek legfeljebb amiatt kell szégyenkeznie, hogy nem érte el a bűvös 50 százalékot, így is csaknem 17-et vert rá Együtt–PM-es ellenlábasára. A VII. kerületben elképesztően simán nyert Vattamány Zsolt is, 44:32 arányban verte a gyurcsányista Farkas Ferencet, de nála is sokkal könnyebb dolga volt a Józsefvárosban Kocsis Máténak, aki egymaga 57 százalékot szerzett, majdnem ötször annyi voksot, mint az ezüstérmes szocialista Komássy Ákos.

IX. kerület: egész este itt izgulhattunk a legtovább, Gegesy Ferenc visszatérő balliberális polgármesterjelölt sokáig vezetett is a „címvédő” Bácskai Jánossal szemben, végül azonban 234 szavazattal a kormánypárti polgármester jobb volt, s maradhat. A X. kerületben Kovács Róbert váratlanul simán győzte le a DK-s Élő Norbertet, a XI. kerületben viszont nagyon kellett kapaszkodnia Hoffmann Tamásnak, hogy megtarthassa székét a szintén visszatérő Molnár Gyulával szemben. A XII. kerületben Pokorni Zoltán még vári kollégájánál is simább győzelmet aratott, de ami a XIII. kerületben történt, olyan a világon nincs: a voksok 70 százalékát megszerezte az MSZP-s Tóth József, a KDNP-s főpolgármester-helyettesnek, Bagdy Gábornak esélye sem volt Angyalföldön.

Jön Zugló, ahol tavasszal Karácsony Gergely még szintén nem járt sikerrel, de most már igen, öt évig ő vezetgetheti a kerületet – őt támogatta valamennyi „demokratikus” ellenzéki erő. A XV. kerületben szintén trónfosztás történt, a Fidesz elveszítette ezt a hagyományosan vörös kerületet, a DK adja most a polgármestert, Hajdu Lászlónak hívják. A XVI. kerületben Kovács Péter (Fidesz–KDNP) 60 százalékot szerzett, mindenki más 10 alatt maradt. A XVII. kerület a legfideszesebb, valamennyi önkormányzati körzetben nyertek a kormányerők, Riz Levente pedig 64 százalékos bizalommal folytathatja munkáját. Gy. Németh Erzsébet (DK) volt az ellenfele.

Ughy Attila 8 százalékot vert MSZP-s riválisára, így szintén a kerület élén folytatja (XVIII.), de Gajda Péter (MSZP) győzelmét sem veszélyeztette semmi Kispesten. A XX. kerület nagyon messze volt most attól, hogy a kormányerők győzzenek, a XXI. kerületben viszont nem volt miért aggódniuk a Lendvay utcában. A XXII. kerület fideszes, Soroksár viszont független vezetéssel folytatja.

És ami a legfontosabb: a fővárosi közgyűlés élén Tarlós István 49:36 arányú, Bokros Lajos fölött aratott győzelemmel a háta mögött kezdheti meg második ciklusát. A 33 fős közgyűlésben 20 kormánypárti, 10 „demokratikus” ellenzéki, 1 jobbikos, 1 LMP-s és 1 független politikus tevékenykedhet majd.

A vasárnapi önkormányzati választáson a Nemzeti Választási Iroda adatai alapján a budapesti kerületekben a polgármesteri mandátumok megoszlása a jelölőcsoportok között (az eredmény nem végleges):

FIDESZ-KDNP - 17 mandátum
MSZP - 2 mandátum
CIVIL SZERVEZETEK - 1 mandátum
DK - 1 mandátum
DK-EGYÜTT-MSZP-PM - 1 mandátum
EGYÜTT-PM - 1 mandátum

A megyei jogú városokról, a kisebb településekről és a megyei közgyűlésekről írt összefoglalónkat ide kattintva olvashatja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.