Peremvárosi lakosságból közösség alakul

Ughy Attila: Pestszentlőrinc-Pestszentimre megújulását állítjuk szembe az ellenzéki gyalázkodásokkal.

2014. 10. 07. 18:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Masszív baloldali bázisból 2010-re fideszes parlamenti képviselőt, polgármestert és stabil kormánypárti többséget választó település lett a XVIII. kerület. A kis baloldali pártok az idei szorosabb választásokra hivatkozva, mégis „billegőként” emlegetik a városrészt. Mivel érvel velük szemben?
– A kormányoldal a kerületben a tavaszi két választáson listán több százalékkal előzte meg a baloldalt. Négy éve nagyon nehéz helyzetben vettük át az irányítást, de minden területen jelentős eredményeket értünk el. Azért támadnak mindenféle mondvacsinált okokkal, mert el akarják feledtetni, amit itt hagytak, többek között a tizenkétmilliárd forintos adósságukat, szakmai kérdésekre pedig nincs semmilyen válaszuk.

– Nemrég reprezentációs költségeket kértek számon a kerület vezetőin, mintha önök is szórnák a pénzt, mint tették korábban a szocialisták.
– Nemhogy jogsértés nem történt a reprezentációs keret elszámolásakor, hanem éppen mi csökkentettük ezeket a költségeket csaknem a felére. A szocialisták négy év alatt közel 280 milliót költöttek ilyen célokra, mi eddig 135 milliót. Nem luxusra kell gondolni: a helyi nyugdíjas-akadémiára érkező hölgyeknek vettünk például kekszet, vagy megvendégeltük a testvérvárosok vezetőit. Az pedig kifejezetten jogszerű, hogy a kártyás költés elszámolásakor nem kívántunk semmiféle áfát visszaigényelni. Legutóbb a nyugdíjasoknak minden évben kiosztott krumpliba kötöttek bele, a választókat is sértegették, önálló gondolkodásra képtelen síkidomoknak nevezték. A kampányban folyamatos gyalázkodásra számítunk tőlük.

– Felveszik a kesztyűt?
– A költségvetési csalással és más bűncselekményekkel gyanúsított szocialista Simon Gábor „körzetében” most volt párttársa, Szaniszló Sándor lenne a polgármester. Ő alpolgármesterként tönkretette a kerületi közétkeztetést. Négy éve rendkívüli intézkedésekkel hoztuk helyre, amit elrontott. Most iszonyatos, magánéletekbe is beletaposó negatív kampánnyal próbálják meg behozni hátrányukat.

– Milyen eredményeket tudnak szembeállítani az ellenzéki vádaskodásokkal?
– Jelenleg 70-80 százalékos készültségi szinten tart a fővárosi, uniós támogatású csatornázás, amely jövő év közepére elkészül. A beruházás forrásaihoz önerővel járultunk hozzá, 600 millió forintot költünk az útfelújításokra. Az eredeti program csak a felbontott útszakaszok nyomvonalas helyreállítását tartalmazta, mi az érintett utakat teljesen felújítjuk, ez 62 kilométernyi szakaszt jelent. Több utca már el is készült, közük olyan is, ahol a munkálatokat összekötöttük a csapadékvíz-elvezetéssel.

– A kerület két pályázattal is jelentős, csaknem 200 milliós támogatást nyert a főváros városrehabilitációs pályázatán. Ezek a fejlesztések megkezdődtek már?
– Az egyik, a Lakatos-telep első üteme már el is készült. A közösségi kert, az agora, a korábban elhanyagolt, ősfás részen kialakított pihenőpark elkészült. A teljesen megújuló Kossuth téren jelenleg a közműmunkák zajlanak, de október elején az itt kialakított fűszernövénykertet és az evangélikus gimnázium felújított épületét átadjuk. A fővárossal közösen a napokban kezdődik a Béke tér felújítása is. Átalakul az 50-es villamos végállomása, fedett tetős utasvárót építenek, új parkoló épül az orvosi rendelő és a gyógyszertár előtt, forgalomcsillapított zóna lesz az 1956-os kopjafa környéke.

– Említette, hogy a szocialistáktól tizenkétmilliárdos adósságot örököltek. Mire fordítják az állami adósságátvállalással felszabadult forrásokat?
– Már az első években előtörlesztésként visszafizettünk félmilliárd forintnyi tartozást. A kormányzati adósságkonszolidáció segítségével még több pénz jut útépítésre, útfelújításra.

– Milliárdos nagyságrendben nyertek uniós pályázatokon is. Vannak már eredményeik?
– Csak közösségépítéssel, a közösség erejének felmutatásával érhetők el jelentős, hosszú távú változások. Programjainknak nem csak az a lényege, hogy kő, vas, beton vagy üveg épüljön be a létesítményekbe. Ha az itt élők összetartanak, kialakul és erősödik a helyi identitás, akkor amit megteremtünk, az megmarad a következő nemzedékek számára is. Nekünk, kelet- vagy dél-pestieknek, peremvárosiaknak sokkal nehezebb a helyzetünk, mint a belvárosiaknak.

– A kerületben kiemelt feladat a környezetvédelem.
– Az én költségvetési módosító-javaslatomra fogadta el az Országgyűlés még az előző parlamenti ciklusban, hogy százmillió forint plusz forrás jusson a Cséry-telep rendezésének megkezdésére. Ezt követően döntött a felmérési, előkészítési és tervezési munkák megindításáról a Fővárosi Közgyűlés. A következő, immár ötéves ciklusban előbbre léphetünk, de a rekultiváció nem a kerület feladata.

– Viszont a kerületnek sem mindegy, hogy mi lesz ezzel a hatalmas, de szennyezett területtel.
– A kármentesítés az első, hiszen a főváros százéves hulladéka van a földben, és még a közelmúltban is szennyezték itt a környezetet. Meg kell találni azt a funkciót, ami ide kerül, mert ettől függ a rekultiváció költsége. Amennyiben közösségi területet alakítanának ki, parkkal, erdővel, akár 60-80 milliárdba is kerülhetnek a munkálatok. Viszont munkahelyteremtő, zöldenergiát termelő ipari-irodai létesítmény kialakítása esetén jóval olcsóbb lehet, s akár 25-30 milliárd forintból is megvalósítható.

– Ez részben a Fővárosi Közgyűlés döntéséin múlik, amelynek ismét tagja lehet, egyetemben a többi kerületi polgármesterrel. Nem fenyeget a széthúzás veszélye?
– Újra kell tanulnunk a Fővárosi Közgyűlés szerepét, de az egész önkormányzati politikának változnia kell. Eddig piszkálták a képviselő-polgármestereket, hogy álláshalmozók, pedig én csak ebben a ciklusban összesen másfél milliárd forintos fejlesztést jártam ki a csatornázási beruházást nem számítva a kerületnek. Októbertől megszűnik az örökös egymásra mutogatás is. Ügyek mentén, régiók mentén, illetve az adott politikai többség mentén kell majd működnünk, lényegében úgy, ahogy az Európai Unió. A Fővárosi Közgyűlésben eddig megszokott „parlamenti nagypolitizálás” megszűnik, és aki ezt nem látja, semmit sem ért.

– A most következő ötéves ciklusban mit tart a XVIII. kerület legfontosabb feladatának?
– A közösségépítés folytatását, a helyi gazdaságfejlesztést, a kerületi foglalkoztatás bővítését, a közeli Liszt Ferenc repülőtérhez, a légi iparhoz kapcsolódó munkahelyteremtést és az energiahatékonysági programok kiterjesztését. Folytatjuk az utak felújítását, a csapadékvíz-elvezetés megoldását. Tovább visszük a Havanna-programot, a panelfelújítást, valamint támogatjuk a szocialista korszakban elhanyagolt kertes házakban élők otthonainak megújítását is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.