Tisztújítás: a HÖOK-alelnök az egyetlen elnökjelölt

Gulyás Tibor átlátható működést, példaértékű vezetői magatartást és hatékonyabb jogvédelmet célozna meg.

VZ
2014. 10. 18. 7:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI úgy tudja, a posztra egyedüli jelöltként Gulyás Tibor, a Pécsi Tudományegyetem hallgatója, a HÖOK jelenlegi alelnöke pályázik.

Gulyás Tibor az MTI-hez is eljuttatott 31 oldalas elnöki pályázatában kiemelte: alapelvnek tartja a pártpolitika-mentességet, amelyet a magyar hallgatói mozgalom a kezdetektől képvisel. A hallgatói önkormányzatok működésüket, gazdálkodásukat tekintve a felsőoktatási intézmények részei, így ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint az intézmények többi szervezeti egységére, az átlátható működést ezzel egyezően kell szervezni. A hitelesség alapja a felkészült, példaértékű és példamutató vezetői magatartás – mutatott rá.

Megoldandó feladatként jelölte meg, hogy jelenleg csak az államilag finanszírozott hallgatók részesülhetnek a normatívából származó ösztöndíjak többségéből. Az intézmények forrásai pedig nem elegendőek új ösztöndíjak alapítására. Fontosnak tartja, hogy a HÖOK a korábbi éveknél hatékonyabban foglalkozzon a hallgatói jogok védelmével, képviseletével, aktivizálja a HÖOK jogsegély szolgálatot.

Ahhoz hogy a hallgatói mozgalom jelentőségét megőrizhesse, szükségszerű, hogy figyeljen a környezetéből érkezett kritikákra és azokat a hallgatói érdek-képviseleti rendszerfejlesztése érdekében megfontolja, a jogos észrevételeket a szervezet működésébe beépítse – írta, rámutatva: a hallgatóknak erős, hatékony érdekképviseletre van szükségük.

Szerinte alapvetően hibás az a meglehetősen elterjedt és népszerű feltételezés, miszerint a hallgatói önkormányzatok vezetőit gazdasági, gazdálkodási kérdésekben közvetlen felelősség terheli. A hallgatói önkormányzatok a felsőoktatási intézmények által – részükre a feladatellátáshoz – biztosított forrásokkal rendelkeznek. Ezeket a forrásokat a hallgatói önkormányzat, az általa és a forrás jogcíme által meghatározott célokra fordíthatja. Fontos azonban kiemelni, hogy minden egyes, a hallgatói önkormányzat által kezdeményezett szerződéskötés vagy egyéb kötelezettségvállalás a felsőoktatási intézmény nevében egyetemi vezető által (és nem a hök elnök által) kellene, hogy történjen. Véleménye szerint a HÖOK szervezeti struktúrája, azon belül az egyes szervek működés-, és feladatköre, egyes szervek létjogosultsága újragondolást igényel. Mint írta: a jelenlegi struktúrát egy projektszemléletű feladatmegosztásnak kell felváltania.

A HÖOK honlapja szerint a közgyűlést Egerben, az Eszterházy Károly Főiskolán tartják. A közgyűlésen az elnök mellett kilenc elnökségi tagot és három felügyelőbizottsági tagot is választanak majd.

Körösparti Péter – a december 31-én leköszönő elnök – szűk másfél évig tölti be a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöki posztját.

A hallgatói elnököt tavaly októberben, időközi tisztújító közgyűlésen választották meg – szintén egyedüli jelöltként – a szervezet vezetőjének, miután elődje, Nagy Dávid személyes okok miatt augusztusban távozott a HÖOK éléről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.