Újbuda négy év alatt barátságosabb lett

„Élhetőbb és barátságosabb lett a XI. kerület, fejlesztéseink Budapest más városrészeinek is mintát adhatnak.”

2014. 10. 07. 17:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Újbudán „ébresztőt fújt” a volt szocialista polgármester, két baloldali kis párt jelöltje. Pedig a fejlődés tagadhatatlan azóta, hogy lezárult a korrupciógyanús ügyek kora. Felhívja a választók figyelmét a múlt visszatérésének veszélyeire?
– Mi elsősorban Újbuda ügyeivel foglalkozunk. Végezzük a dolgunkat, amivel az itt élők megbíztak minket négy éve. Nagy szerepe volt az elvégzett munkának abban, hogy a XI. kerületben tavasszal a baloldal egyik választáson sem rúghatott labdába, sőt több körzetben erősödtünk is. Azok az ellenzéki vádak, amelyek szerint itt nem történt semmi, köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Eredményeink alapján nyugodtan várjuk az október 12-i megméretést is.

– Budapest más városrészeihez hasonlóan a XI. kerületben is súlyos örökséggel vették át az önkormányzatot. Mire volt elég az elmúlt négy év?
– Nagyon sok minden történt. Szinte minden városrészünkben elkészült több olyan fejlesztés, amely céljainknak megfelelően barátságosabbá, élhetőbbé tette a kerületet. Beruházásaink jó minőségben, magas színvonalon valósultak meg, s a következő ötéves folytatáshoz nagyon jó alapokat teremtettek. A legjobb példa erre a folyamatra a Móricz Zsigmond körtéri „gomba”. A főváros egyik legkedveltebb találkozóhelyén elkészült létesítményünkbe a napokban költözik be a Budapesti Közlekedési Központ ügyfélszolgálata, s ezzel szinte egy időben élettel töltjük meg a kulturális- és vendéglátóhelynek kialakított helyiségeket is.

– Akkor remélhetőleg köztulajdonban marad, hiszen 2010 előtt sok mindent kiszerveztek, magánkézbe adtak.
– Szó sem lehet privatizációról: a „gomba” felújításához mi szereztünk európai uniós támogatást, és a munkát az építészeti szakma is elismeri. Több mint ötszázmilliós EU-forrás felhasználásával a kulturális városközpont szerves részévé tettük a körteret, amelyet elődeink kihagytak ezekből a tervekből. Szándékaink szerint igazi kulturális negyed alakulhat ki ebben a kerületrészben.

– Tavasszal elkészült a 4-es metró, hamarosan pedig átvezetik a Rákóczi hídon az 1-es villamost. Minek köszönhető, hogy amit évtizedekig csak ígértek, most sorra megvalósul?
– A fővárossal való együttműködésnek. A „gomba-beruházás” és a körtéri fejlesztés a többi kerület számára is minta lehet.

– A korábbi szocialista polgármester a Fővárosi Közgyűlés tagjaként nem segített?
– Molnár Gyula fővárosi tevékenységéből polgármestersége idején sem profitált a kerület, de a most záruló ciklusban kifejezetten saját városrésze ellen szólt. Meg sem szavazta azt az ingatlancserét, amely lehetővé teszi, hogy megépüljön a XI. kerületi gyermek-egészségügyi központ. A kicsik szakrendelője jövőre készülhet el saját forrásból, csaknem félezer milliárd forintos beruházással. Molnár felelőtlensége megdöbbentő, még a saját választóit is semmibe vette. A két önkormányzat egyezsége ellen azzal érvelt: hogy Újbuda jobban jár, mint a főváros, hiszen értékesebb ingatlant kap. Nem számított neki a gyermekek, az újbudaiak sorsa. Ez jellemző az egész baloldalra, már csak ezért sem hagyhatjuk, hogy ez a mentalitás visszatérjen.

– A választás után azonban fordul a kocka. A Fővárosi Közgyűlés többségét a kerületi polgármesterek adják majd. Felkészült erre a feladatra is?
– Igen, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségében már eddig is eredményesen dolgoztunk a többi polgármesterrel. A városrészeknek olykor eltérő érdekeik vannak, de az ügyek intézésében, a problémák megoldásában kompromisszumokat kell kötnünk.

– Ez év elején a kormány átvállalta az önkormányzatok teljes adósságállományát, Újbudát viszont – a többi kerülettel szemben – ez kevéssé érintette. Miért?
– A korábbi balliberális vezetés nem az önkormányzatot, hanem a cégeit adósította el, még a polgármesteri hivatalt is egy társaság építette, és üzemelteti. Mi elértük: saját bevételeinkből is tudunk fejleszteni úgy, hogy három éve nem emeltünk semmiféle helyi adót, és csak minimálisan adunk el kerületi vagyonelemet. Molnár Gyula idejében volt olyan év, amikor a kerület vagyonát 2,6 milliárd forint értékben árusították ki, és ma sem tudjuk, hogy a pénz hova ment el.

– Az újbudai ingatlanügyben bizonyítottság hiányában felmentett elődje még beszámolhat erről, hiszen az ő idejében történt további ügyletek, beruházások és sportcélú támogatások miatt jelenleg is több nyomozás zajlik.
– Hosszú időbe telt, amíg rendbe tettük a kerület korábban átláthatatlan és pazarló gazdálkodását. Még az elmúlt hónapokban is találkoztunk elődeink által itt hagyott, kibogozhatatlan gazdasági ügyekkel, és ma is fizetjük a mi kontónkra vállalt kötelezettségeket. Az egyik büntetőügyben érintett Bikás parki sportcentrum helyzetét végül sikerült rendeznünk, de összességében százmilliós nagyságrendű kiadásunk keletkezett. A volt üzemeltető még a közüzemi díjakat sem fizette. Hasonló ügy volt a nyugdíjas apartmanház, ahol a kerület ingyen átadott egy 250 millió forint értékű telket, valamint hitelgaranciát egy azóta csődbe vitt magáncégnek. A kár itt is a miénk.

– Az elmúlt négy év pénzmozgásaival önök el tudnak számolni?
– Nemhogy fillérre el tudunk számolni, hanem amit építettünk, azt már használják a kerületi gyermekek, a fiatalok, az aktív korúak és az idősek egyaránt. A Bikás parkot saját beruházással fejlesztettük több ütemben. Ma már színvonalas szabadidőpark várja a látogatókat. Országgyűlési képviselőnk, Simicskó István sportállamtitkárként is segített a kerület sportfejlesztéseiben. Kormányzati támogatással sikerült megújítani, bővíteni például a Nyéki Imre uszodát, így építettünk kültéri fitneszpályákat, műfüves focipályákat. Jelentősen növeltük a bölcsődei, óvodai férőhelyek számát. Állásközvetítő irodát nyitottunk, és segítséget adunk az 50 év felettiek újbóli elhelyezkedéséhez. Az egyetemekkel összefogva a fiatalok munkához jutását támogatjuk, a 60 évesnél idősebbek számára pedig számtalan közösségépítő programot szervezünk.

– Mit terveznek a most következő, ötéves ciklusra?
– A közterületek megújítását folytatjuk. Orvosolni szeretnénk a nagy gépjárműforgalom okozta kerületi problémákat. Itt is a fővárossal közösen kell P + R parkolókat kialakítanunk, s előkészítenünk a 4-es metró továbbvitelét, Budaörs irányába. Jövőre megkezdődik a Bocskai út, majd a Fehérvári út felújítása. El akarjuk érni, hogy a társasházak, a panelházak felújításához kaphassunk uniós forrásokat, és végre elkezdődhessen a fűtés-korszerűsítés. Előre szeretnénk lépni a városfejlesztésben is, főként a régen ipari célra használt Duna-parti területeink fejlesztésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.