– Újbudán „ébresztőt fújt” a volt szocialista polgármester, két baloldali kis párt jelöltje. Pedig a fejlődés tagadhatatlan azóta, hogy lezárult a korrupciógyanús ügyek kora. Felhívja a választók figyelmét a múlt visszatérésének veszélyeire?
– Mi elsősorban Újbuda ügyeivel foglalkozunk. Végezzük a dolgunkat, amivel az itt élők megbíztak minket négy éve. Nagy szerepe volt az elvégzett munkának abban, hogy a XI. kerületben tavasszal a baloldal egyik választáson sem rúghatott labdába, sőt több körzetben erősödtünk is. Azok az ellenzéki vádak, amelyek szerint itt nem történt semmi, köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Eredményeink alapján nyugodtan várjuk az október 12-i megméretést is.
– Budapest más városrészeihez hasonlóan a XI. kerületben is súlyos örökséggel vették át az önkormányzatot. Mire volt elég az elmúlt négy év?
– Nagyon sok minden történt. Szinte minden városrészünkben elkészült több olyan fejlesztés, amely céljainknak megfelelően barátságosabbá, élhetőbbé tette a kerületet. Beruházásaink jó minőségben, magas színvonalon valósultak meg, s a következő ötéves folytatáshoz nagyon jó alapokat teremtettek. A legjobb példa erre a folyamatra a Móricz Zsigmond körtéri „gomba”. A főváros egyik legkedveltebb találkozóhelyén elkészült létesítményünkbe a napokban költözik be a Budapesti Közlekedési Központ ügyfélszolgálata, s ezzel szinte egy időben élettel töltjük meg a kulturális- és vendéglátóhelynek kialakított helyiségeket is.
– Akkor remélhetőleg köztulajdonban marad, hiszen 2010 előtt sok mindent kiszerveztek, magánkézbe adtak.
– Szó sem lehet privatizációról: a „gomba” felújításához mi szereztünk európai uniós támogatást, és a munkát az építészeti szakma is elismeri. Több mint ötszázmilliós EU-forrás felhasználásával a kulturális városközpont szerves részévé tettük a körteret, amelyet elődeink kihagytak ezekből a tervekből. Szándékaink szerint igazi kulturális negyed alakulhat ki ebben a kerületrészben.
– Tavasszal elkészült a 4-es metró, hamarosan pedig átvezetik a Rákóczi hídon az 1-es villamost. Minek köszönhető, hogy amit évtizedekig csak ígértek, most sorra megvalósul?
– A fővárossal való együttműködésnek. A „gomba-beruházás” és a körtéri fejlesztés a többi kerület számára is minta lehet.
– A korábbi szocialista polgármester a Fővárosi Közgyűlés tagjaként nem segített?
– Molnár Gyula fővárosi tevékenységéből polgármestersége idején sem profitált a kerület, de a most záruló ciklusban kifejezetten saját városrésze ellen szólt. Meg sem szavazta azt az ingatlancserét, amely lehetővé teszi, hogy megépüljön a XI. kerületi gyermek-egészségügyi központ. A kicsik szakrendelője jövőre készülhet el saját forrásból, csaknem félezer milliárd forintos beruházással. Molnár felelőtlensége megdöbbentő, még a saját választóit is semmibe vette. A két önkormányzat egyezsége ellen azzal érvelt: hogy Újbuda jobban jár, mint a főváros, hiszen értékesebb ingatlant kap. Nem számított neki a gyermekek, az újbudaiak sorsa. Ez jellemző az egész baloldalra, már csak ezért sem hagyhatjuk, hogy ez a mentalitás visszatérjen.
– A választás után azonban fordul a kocka. A Fővárosi Közgyűlés többségét a kerületi polgármesterek adják majd. Felkészült erre a feladatra is?
– Igen, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségében már eddig is eredményesen dolgoztunk a többi polgármesterrel. A városrészeknek olykor eltérő érdekeik vannak, de az ügyek intézésében, a problémák megoldásában kompromisszumokat kell kötnünk.
– Ez év elején a kormány átvállalta az önkormányzatok teljes adósságállományát, Újbudát viszont – a többi kerülettel szemben – ez kevéssé érintette. Miért?
– A korábbi balliberális vezetés nem az önkormányzatot, hanem a cégeit adósította el, még a polgármesteri hivatalt is egy társaság építette, és üzemelteti. Mi elértük: saját bevételeinkből is tudunk fejleszteni úgy, hogy három éve nem emeltünk semmiféle helyi adót, és csak minimálisan adunk el kerületi vagyonelemet. Molnár Gyula idejében volt olyan év, amikor a kerület vagyonát 2,6 milliárd forint értékben árusították ki, és ma sem tudjuk, hogy a pénz hova ment el.
– Az újbudai ingatlanügyben bizonyítottság hiányában felmentett elődje még beszámolhat erről, hiszen az ő idejében történt további ügyletek, beruházások és sportcélú támogatások miatt jelenleg is több nyomozás zajlik.
– Hosszú időbe telt, amíg rendbe tettük a kerület korábban átláthatatlan és pazarló gazdálkodását. Még az elmúlt hónapokban is találkoztunk elődeink által itt hagyott, kibogozhatatlan gazdasági ügyekkel, és ma is fizetjük a mi kontónkra vállalt kötelezettségeket. Az egyik büntetőügyben érintett Bikás parki sportcentrum helyzetét végül sikerült rendeznünk, de összességében százmilliós nagyságrendű kiadásunk keletkezett. A volt üzemeltető még a közüzemi díjakat sem fizette. Hasonló ügy volt a nyugdíjas apartmanház, ahol a kerület ingyen átadott egy 250 millió forint értékű telket, valamint hitelgaranciát egy azóta csődbe vitt magáncégnek. A kár itt is a miénk.
– Az elmúlt négy év pénzmozgásaival önök el tudnak számolni?
– Nemhogy fillérre el tudunk számolni, hanem amit építettünk, azt már használják a kerületi gyermekek, a fiatalok, az aktív korúak és az idősek egyaránt. A Bikás parkot saját beruházással fejlesztettük több ütemben. Ma már színvonalas szabadidőpark várja a látogatókat. Országgyűlési képviselőnk, Simicskó István sportállamtitkárként is segített a kerület sportfejlesztéseiben. Kormányzati támogatással sikerült megújítani, bővíteni például a Nyéki Imre uszodát, így építettünk kültéri fitneszpályákat, műfüves focipályákat. Jelentősen növeltük a bölcsődei, óvodai férőhelyek számát. Állásközvetítő irodát nyitottunk, és segítséget adunk az 50 év felettiek újbóli elhelyezkedéséhez. Az egyetemekkel összefogva a fiatalok munkához jutását támogatjuk, a 60 évesnél idősebbek számára pedig számtalan közösségépítő programot szervezünk.
– Mit terveznek a most következő, ötéves ciklusra?
– A közterületek megújítását folytatjuk. Orvosolni szeretnénk a nagy gépjárműforgalom okozta kerületi problémákat. Itt is a fővárossal közösen kell P + R parkolókat kialakítanunk, s előkészítenünk a 4-es metró továbbvitelét, Budaörs irányába. Jövőre megkezdődik a Bocskai út, majd a Fehérvári út felújítása. El akarjuk érni, hogy a társasházak, a panelházak felújításához kaphassunk uniós forrásokat, és végre elkezdődhessen a fűtés-korszerűsítés. Előre szeretnénk lépni a városfejlesztésben is, főként a régen ipari célra használt Duna-parti területeink fejlesztésével.