Vége lehet a baloldali összefogásnak

A hét végi választáson elért gyenge eredménnyel a szétesés szélére került az Együtt–PM.

Bákonyi–Katona
2014. 10. 14. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombati választmányi ülésén értékeli az MSZP az ez évben megtartott három választás eredményeit – közölte Tóbiás József pártelnök. Forrásaink szerint a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy egyértelműen állást foglalnak majd az önállóság mellett, szemben a Gyurcsány Ferenc által szorgalmazott uniópárt életre hívásával.

A Magyar Nemzetnek több MSZP-s politikus is azzal érvelt, hogy a vasárnapi önkormányzati választás egyértelműen megmutatta, ők a baloldal legerősebb pártja. Szerintük az Együtt–PM vidéken gyakorlatilag nem létezik, és a Demokratikus Koalíció (DK) is visszazsugorodott ötszázalékos párttá. Volt olyan forrásunk, aki felvetette azt is, hogy szövetségesi politikájukkal csak veszítettek, hiszen sokkal jobb eredményeket értek el ott, ahol a többi párt támogatásával ugyan, de karakteres MSZP-s politikusok indultak. Megemlítették a Budapesten újrázó három kerületi polgármesterüket, vagy éppen a szegedi városvezetést ismét elnyerő Botka Lászlót. Emellett beszédesnek nevezték, hogy a Fővárosi Közgyűlésben az MSZP-nek hat képviselője lesz, míg az Együtt–PM-nek és a DK-nak csak kettő-kettő.

Az MSZP dominanciáját sulykoló kommunikáció egyébként már a választások estéjén megkezdődött. Tóbiás úgy fogalmazott, hogy „nem kötnek több rossz alkut”, és elutasítják a „Gyurcsány Ferenc által képviselt hatalmi vezérelvű politikát”. A főváros kapcsán Horváth Csaba és Kunhalmi Ágnes is beszélt az Együtt–PM felelősségéről, nyomásáról, Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke pedig azt mondta, hogy „másfajta ellenzéki politikát kell folytatni”. Információink szerint bár a párt alig tudott önkormányzati pozícióin javítani, sem a pártelnök, sem Kunhalmi Ágnes budapesti elnök széke nem inog.

A választást követően az Együtt és a Párbeszéd Magyarországért (PM) vezetősége is újraértékeli majd szövetségük szükségességét, mégpedig csütörtökön. Úgy tudjuk, mind a PM, mind pedig az Együtt soraiban vannak olyan hangok, amelyek a szakítást szorgalmaznák.

Szigetvári Viktor megkeresésünkre azt mondta, hogy a szövetség – benne a Szolidaritással – hosszú távú sorsa egy-két héten belül tisztázódhat. Az Együtt ügyvezető társelnöke hisz abban, hogy fennmarad és megerősödik a szoros együttműködés. Szerinte, bár vidéken lesz még feladatuk, a választás eredménye azt bizonyította, hogy van helyük és szerepük a magyar politikában, az ellenzék megújításában.

Szigetvári nem kívánta kommentálni, hogy már vasárnap, a választás estéjén az MSZP és a DK célkeresztjébe került. A szocialista Horváth Csaba ugyanis személy szerint őt és az általa javasolt koordinált indulást tette felelőssé a baloldal budapesti kudarcáért, Gyurcsány Ferenc pedig az Együtt–PM-et nem sorolta az országos pártok közé, mivel a szövetség egyetlen megyei közgyűlésbe sem került be. – Idén már három fárasztó kampányon vagyunk túl, nem akarok belemenni személyeskedő üzengetésekbe – mondta Szigetvári. Szerinte másfél éves pártként olyan eredményeket értek el, amire a rendszerváltás óta nem volt példa, ráadásul – hangsúlyozta – az önkormányzati kampányt már Bajnai Gordon nélkül kellett lefolytatniuk.

– Mire ment volna a DK Gyurcsány Ferenc nélkül, mire ment volna az LMP Schiffer András nélkül? – fakadt ki Szigetvári, aki szerint a következő három év lehetőséget biztosít majd az építkezésre. Szigetvári az ATV-ben egyébként úgy reagált Horváth Csaba bírálatára: hogyha az MSZP csak a főpolgármesteri kampányban negyedannyi pénzt szán, mint amennyivel a II. kerületben Horváth Csaba ellepte a közterületeket, akkor szerinte negyven százalék fölött szerepelhettek volna a szocialisták. A politikus kitartott amellett, hogy jó döntés volt Falus Ferenc helyett végül Bokros Lajost támogatni, aki az előrejelzések szerinti 15-16 helyett végül 35 százalékot ért el a főpolgármesteri választáson.

Szabó Tímea tegnap óvatosan nyilatkozott az Együtt–PM közös jövőjéről. A PM társelnöke sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy a szövetség kifejezetten a választásokra jött létre, amelyek vasárnap véget értek. Szabó megfogalmazása szerint „valamilyen együttműködés” mindenképpen lesz majd a két párt között, mert szerinte a PM-hez politikailag és kulturálisan is az Együtt áll a legközelebb. Az esetleges széles körű baloldali, ellenzéki együttműködésről Szabó azt mondta, hogy vannak olyan személyek, akikkel kevésbé gondolják ezt előremutatónak, de azt látták, hogy helyi szinten az MSZP-s és a DK-s aktivisták is teljes erőbedobással küzdöttek velük együtt. Azt nem árulta el, hogy személy szerint kire gondolt, de közölte: „Szerintem ez teljesen nyilvánvaló, nem szeretnénk visszanyúlni az elmúlt 24 év olyan politikusaihoz, akikről a választók egyértelműen azon akaratukat fejezték ki”, hogy nem szeretnék döntéshozói pozícióban látni őket.

Karácsony Gergely, a PM társelnöke lapunk kérdésére azt mondta,  nem szeretné felrúgni az Együtt-tel kötött megállapodást. Azt ugyanakkor hozzátette, hogy a választási szövetség keretein belül működtek, viszont az idei három szavazás után – amely egyaránt hozott sikereket és kudarcokat – át kell gondolni, hogy milyen típusú együttműködésre, szövetségre van a jövőben szükség. Szerinte ugyanis mindkét pártnak erősítenie kell önállóságát, mindkét szervezetnek nagyobb mozgásteret kell biztosítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.