Egy évtizede még nehéz lett volna megmondani, vagyonuk halmozásán kívül mihez is kezdenek pénzükkel a magyar gazdagok. Mostanában azonban egyre bátrabban mutatják meg magukat, és mind szívesebben adakoznak közcélokra – mondta el lapunknak Kovách Imre, a Magyar Tudományos Akadémia társadalomtudományi kutatóközpontjának tudományos tanácsadója. Csakhogy hazánkban még mindig gyerekcipőben jár az adományozás. Talán ez magyarázza a tartózkodást, amelyet körkérdésünk során tapasztaltunk: a Forbes magazin leggazdagabb magyarokat felsoroló listájának első öt helyezettje közül csak ketten vállalták nyíltan az általuk támogatott célokat.
Egyikük a közel 290 milliárd forintra becsült vagyonú Csányi Sándor, aki saját bevallása szerint az akciószerű adakozás helyett a hosszabb távra megalapozott, mérhető eredményt hozó jótékonyság mellett tette le a voksát, amikor 2005-ben létrehozta magánvagyonából a Csányi Alapítványt. A szervezetnek ma 2,7 milliárd forintos vagyona van, ennek kamataiból háromszáz tehetséges, de hátrányos helyzetű gyermeknek nyújt esélyt a felemelkedésre az Életút program keretében. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója egyben a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat magyarországi alelnöke, az általa igazgatott bank pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik fő partnere, évi több tízmilliós felajánlással. Az OTP Fáy András Alapítvány több százmillió forintból támogatja elsősorban középiskolai diákok tízezreinek díjmentes pénzügyi képzését. Csányi Sándor magánszemélyként is jelentős összegekkel támogat jótékonysági szervezeteket – tudta meg lapunk.
A Forbes-listán második helyezett Gattyán György – aki a napokban nyert pert az Európai Bíróságon, miután több tízmilliárd forintra akarta megbüntetni a magyar adóhatóság – személyi jövedelemadójának 1 százalékát évek óta felajánlja a Nemzeti Tehetségprogramnak és az Országos Mentőszolgálatnak. Emellett cégcsoportja éves szinten körülbelül egymilliárd forinttal segíti a bajbajutottakat, miközben sportolókat, művészeket és tudósokat is támogat.