A PSZ mielőbb rendezni szeretné például az úgynevezett pedagógussegítők (például iskolatitkárok, rendszergazdák) javadalmazását. – Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy sok ezer munkatársunk dolgozik minimálbér körüli összegekért – szögezte le Galló Istvánné.
A pedagógusok illetményrendszeréről is folynak a tárgyalások. Erről szólva az elnök kiemelte: a pedagógusok foglalkoztatási rendjét 2013. szeptember 1-jétől radikálisan átalakították, a tanárok munkaterheit jelentős mértékben növelték. Az új munkarend és az ehhez kapcsolódó illetményrendszer viszont a kormányzati propaganda állításaival szemben nem tükrözi a többletismeretek, az átlagon felüli munkateljesítmény és az elvégzett többletfeladatok elismerését.
– Véleményünk szerint rossz rendszer az, amelyik nem tükrözi vissza a túlórát vagy a több diplomát
– fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Figyel a Klik?
Körülbelül kilencezer ember és hatvan oktatási intézmény csatlakozott máig a miskolci Herman Ottó Gimnázium közelmúltban megjelent tiltakozásához, melyben az iskola tanári kara a diákokra és a pedagógusokra egyaránt károsnak vélt köznevelési reform ellen emelte fel a szavát. A Délmagyar.hu híradása szerint ugyanakkor vannak, akik retorziótól tartva visszavonták aláírásukat. Ezek szerint nem nyugtatott meg mindenkit, hogy a lap kérdésére a Klik szegedi tankerületének igazgatója leszögezte: „A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ nem indít és nem is indíthat nyomozást egyik munkavállalójával szemben sem, és semmiféle szankcióban nem részesül az, aki aláírta a tiltakozó ívet. A Klik kiemelt figyelmet fordít arra, hogy munkáltatói feladatait szigorúan a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően lássa el.” (MN)
A bürokráciacsökkentés, a központosítás megszüntetésének kérdése ugyancsak terítéken van. Ami az előbbit illeti, Lázár János a múlt heti kormányinfón bejelentette, hogy az Emmi éppen a terhek könnyítésén dolgozik. A központosítás és a sokat bírált Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) vonatkozásában viszont már szigorúbb hangot ütött meg: kijelentette, hogy ebbe a pedagógusoknak nincs beleszólása, ahogy a kapitalista világban általában a munkavállaló sem szólhat bele a munkahelyét illető szervezeti, stratégiai döntésekbe. Az érdekvédők szerint azonban a Klik megkerülhetetlen a tárgyalások során.
A Miniszterelnökséget vezető Lázár János a fentieken túl a tanárokat tette felelőssé a tanulók romló eredményei miatt. Ezt Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke határozottan visszautasította.
– A rendszerváltozás után az egyes kormányok között az oktatási rendszer alapjait illető kérdésekben egyetértés volt. A színvonal pedig nem esett olyan látványosan, ahogy azt a miniszter úr állította. Voltak ugyan kilengések, de semmi sem indokolta a gyökeres változtatást – magyarázta, majd hozzátette:
– Lázár János megfeledkezik arról, hogy a tanárok „hozott anyagból” dolgoznak: azt és úgy tanítják, amit és ahogy elő van írva nekik. A színpad széléhez láncolva nem lehet eltáncolni a Rómeó és Júlia nagyjelenetét
– fogalmazott Mendrey László.
A PDSZ egyébként nem vesz részt a mostani tárgyalásokon, mivel – mint azt a szervezet elnöke elmondta – a minisztérium nem hívta meg őket.