Schiffer András közölte: az előterjesztésben felszólítanák a Nemzeti Emlékezet Bizottságát is arra, hogy a jövő év végéig állítsa össze azoknak az 1989. október 23-a után közhatalmi pozíciót betöltőknek a listáját, akik érintettek voltak az állambiztonsági múlttal – polgármesterekét, parlamenti képviselőkét, miniszterekét, államtitkárokét. Megismételte korábbi érvelését, miszerint pártja tisztán akarja látni, kik hordták szét az állami javakat a rendszerváltás után, szereztek pozíciót a médiában, azt, hogy az állambiztonsági múlt mennyiben szőtte át az 1989 utáni magyar demokráciát. Hangsúlyozta: azt is fontosnak tartják, hogy az egykori állambiztonsági tisztek vagy pártállami vezetők se kormánytagok, se miniszterelnöki tanácsadók ne lehessenek.
A Fidesz–KDNP eddig az állambiztonsági tisztek pártjára állt – jelentette ki Schiffer András, hozzátéve: kíváncsi, vajon a kormányoldal „kitart-e a saját hálózatában bújtatott kommunisták mellett”, ezért javaslatukat elutasítás esetén folyamatosan a Ház elé terjesztik majd. A Nemzeti Választási Irodánál kedden történtekről szólva azt mondta: a Fidesz szintet ugrott, már alvilági módszereket honosít meg a magyar politikában. Pártja nemcsak egy vizsgálóbizottság felállítását támogatja az ügyben, az LMP szerint a nemzetbiztonsági bizottság feladatvállalása is felvethető. Felmerül ugyanis – fejtette ki Schiffer András –, hogy a kormánypártok a saját politikai céljaik eléréséhez „alvilági figurákat” használnak fel.
Szükségesnek ítélte a választási eljárási törvény módosítását, a DK elnökének felvetéseire azonban úgy reagált: az LMP vagy a demokrácia és a jogállam mögé áll be vagy Gyurcsány Ferenc mögé, a kettő együtt nem megy. Gyurcsány Ferenc és társai könnyen hirdetik meg a parlament munkájának bojkottját, ők ugyanis eddig sem vettek részt abban – fűzte hozzá. A Donáth György-szobor felállításával kapcsolatos kérdésre a társelnök úgy felelt: a kormány már a Hóman-szobor ügyében is elmulasztotta világossá tenni, hogy Magyarországon nem lehet állami segédlettel, közpénzből szobrot emelni olyan személyeknek, akik szavazatukkal, politikájukkal fajvédő törvények meghozatalát támogatták.