Csak morzsák a településeknek

TÖOSZ: Nem segítenek az önkormányzatok helyzetén a pályázatok.

2016. 05. 06. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emeljék föl legalább négyszeresére, azaz 20 milliárd forintra az önkormányzati feladatellátáshoz kapcsolódó fejlesztések pályázati keretét a 2017-es központi költségvetésben – javasolja Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke. A kormányzati portálon nemrég megjelent, a települések számára kiírt két pályázat közül az óvodák, a bölcsődék, háziorvosi és szakellátási intézmények, közös önkormányzati székhelyek, sportlétesítmények, belterületi utak és járdák fejlesztésének támogatását célzó program 5 milliárd forintos kerete az érdekképviselet szerint semmire sem elegendő.

– A 3177 önkormányzat közül legalább 2600 szorul segítségre a kötelező feladatokra az idén biztosított állami támogatáson túl. Ha a jelenlegi ötmilliárd forintos pályázati keretet elosztják a jelentkezők között, akkor – ahhoz képest, amilyen problémákkal főként a kistelepülések küszködnek – az csupán aprópénzt, morzsákat jelent az érintetteknek, működésének fenntartására az állami feladatfinanszírozás nem nyújt megoldást – emelte ki Schmidt Jenő. Úgy vélte, a jövő évi költségvetés 680 milliárdos központi önkormányzati előirányzata szintén kevés lesz.

A TÖOSZ elnöke úgy látja, folytatódik a települések önállóságának megnyirbálása, és a helyi adókból származó 780 milliárd forintnyi bevétel jelentős részét is elveszik úgy, hogy a pénzből legalább 500 milliárdot az önkormányzatoknak vissza kell forgatniuk a működtetés fenntartásához. Szinte semmi pénz nem marad az uniós pályázatok beadásához szükséges önerő biztosítására – tette hozzá a Schmidt, aki egyben Tab polgármestere. Szerinte az önkormányzatok mozgásterét tovább szűkíti, hogy a „modernnek” nevezett megyei jogú városok 150 milliárdos kormányzati támogatáshoz jutnak a meghirdetendő uniós pályázatokon felül.

A másik, 12,5 milliárdos pályázatról szinte minden érintett úgy vélekedik, hogy az valójában ajándék a korábbi évek több mint ezermilliárdos adósságkonszolidációjában nem részesült településeknek. A 12,5 milliárdos keret többek között utak, víz- és csapadékelvezetési rendszerek kiépítésére, köztemetők, intézmények fejlesztésére, településrendezési tervek készítésére és munkahely-teremtési programokra fordítható. A kormány korábban az erre a célra ígért 50 milliárd forintot öt év alatt osztotta volna ki, de információnk szerint a közelgő választási évek miatt a fennmaradó 25 milliárdra már jövőre kiírhatják a pályázatot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.