Nyugaton már inkább csak erős szélre, az ország többi területén viszont továbbra is heves zivatarokra és felhőszakadásra figyelmeztet a meteorológiai szolgálat.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzése szerint heves zivatar és felhőszakadás veszélye miatt is narancssárga, vagyis másodfokú figyelmeztetés van érvényben a fővárosban, Pest, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Azokon a területeken továbbra is lehetnek olyan heves zivatarok, amelyet 90 kilométer/óra feletti széllökés, több centiméteres átmérőjű jég kísérhet. Egy-egy zápor, zivatar idején rövid idő alatt akár 50 milliméternél is több eső hullhat.
Baranya, Fejér, Komárom-Esztergom és Tolna megyére a heves zivatar és a felhőszakadás veszélye miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben. Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Vas és Veszprém megyében a várható viharos szél miatt is elsőfokú a figyelmeztetés.
A meteorológiai szolgálat azt írta: a nap elején még többfelé, majd a déli, délutáni órákban egyre inkább csak keleten várhatók heves zivatarok, majd estére ott is megszűnnek a viharok.
Az előrejelzés szerint csütörtökön a legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon 20-21 Celsius-fok körül, keletebbre általában 22-25 fok között várható, de a keleti határvidéken még 30 fok közelébe melegedhet fel a levegő, majd a déli óráktól ott is visszaesik a hőmérséklet. Késő estére 13-19 fok közé hűl a levegő.
Több mint kétszáz helyre riasztották a tűzoltókat a szerda esti és a csütörtök reggeli viharok miatt Veszprém megyében – közölte a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-vel. Csépányi-Barczi Petra elmondta, szerda éjfélig százötvenhét, éjjel és csütörtök délelőtt pedig hatvannyolc káresethez vonultak ki a katasztrófavédelem munkatársai, a károk felszámolása jelenleg is zajlik.
A viharos időjárás a megye harmincöt településén okozott károkat, a legtöbb bejelentés Balatonfüredről érkezett: kidőlt fákhoz, elárasztott pincékhez riasztották a tűzoltókat.
A viharos szél Tapolcán és Tésen családi házak tetőszerkezetét rongálta meg. Balatonudvariban épületre, Alsóörsön kempingben álló lakókocsira, Kővágóörsön strandbüfére, Tapolca és Nemesgulács között pedig a vasúti sínekre dőltek fák. Itt egy vasúti szerelvény a pályán vesztegelt, amíg a tűzoltók el nem távolították a sínekre dőlt tízméteres fákat.
Berhidán a villám egy családi ház tetőszerkezetébe csapott, amely teljes terjedelmében égett, mire a veszprémi és pétfürdői tűzoltók kiérkeztek. A szóvivő tájékoztatása szerint a házban élő négy embert rokonoknál kellett elhelyezni.
Szintén rokonoknál helyeztek el öt embert, miután Balatonszepezden egy családi ház tetőszerkezetét beszakította egy rádőlő fa, illetve Balatonfüreden a viharos szél leszakította egy ház tetejét.
A Balaton térségét nyugati, délnyugati irányból szerda este fél nyolckor érték el a heves zivatarok. A legerősebb góc, egy szupercella (örvénylő zivatar) centrumával az északi part mentén haladt el, és sokfelé rendkívül intenzív csapadékot, pusztító jégesőt és orkánerejű szelet okozott – számolt be Horváth Ákos meteorológus, a Siófoki Viharjelző Obszervatórium vezetője.
A Balaton térségében a legerősebb széllökéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) mérőhálózatán Zánkán 20.05-kor (112 kilométer/óra), Balatonfüreden 20.25-kor (115 kilométer/óra), továbbá Siófok és Alsóörs között a vízközépi mérőcölöpön 20.30-kor (120 kilométer/óra) regisztrálták.
A várható heves viharra már a szerda reggeli óráktól figyelmeztetést adott ki az OMSZ siófoki obszervatóriuma, és a vihar közeledtét a tó körüli, másodfokon villogó viharjelző rendszer is megfelelően jelezte. Ennek köszönhetően a vízi rendészet munkatársai időben figyelmeztették a vízen tartózkodókat, illetve időben sikerült lemondani a szabadtéri koncerteket is – összegezte a szakember.
Elmondta, hogy az éjszaka folyamán további zivatarok várhatóak a Balatonnál. Ezek a hajnali órákra megszűnnek, viszont a következő napokban erős szélre, 40-60 kilométer/óra erősségű széllökésekre kell számítani a térségben.
Dunaújvárosban és Velencén fesztiválokat állítottak le az országon átvonuló, villámlásokkal tarkított vihar miatt – közölte honlapján szerda este a katasztrófavédelem. Jelezték: nem szakítják félbe a fesztiválokat, az ott tartózkodók biztonságban vannak, nem kellett kiüríteni a területeket, csupán a programokat függesztették fel a vihar elvonultáig, illetve későbbi tájékoztatásig. Kevéssel éjjel 11 óra előtt azt közölték: Dunaújvárosban folytatódhatott a rendezvény, Velencén azonban azóta is folyamatosan esik az eső, így ott nem tudták újrakezdeni a szabadtéri programokat.
Velencén kedden vette kezdetét az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója (EFOTT), Dunaújvárosban múlt péntektől e hét vasárnapjáig tart a Rockmaraton nevű fesztivál.
Főként a viharban kidőlt fák, valamint leszakadt gallyak okoztak gondot a fővárosban az elmúlt majdnem egy napban – tájékoztatta csütörtökön az MTI-t a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtóreferense. Balogh Eszter elmondta, hogy az elmúlt 17 órában, majdnem ötven helyszínen avatkoztak be a fővárosi tűzoltók. A többi között a XX. kerületben a Helsinki úton villám csapott egy fába, ami kigyulladt. A XIII. kerületi Jász utcában építkezési paraván borult az úttestre. A IV. kerületi Berda József és a Temesvári utca sarkán egy várakozó buszra dőlt egy fa. Szerencsére a buszban nem volt senki. Ugyancsak beavatkoztak a fővárosi tűzoltók Solymáron, ahol villamos vezetékre dőlt egy fa – sorolta a történteket a referens.
Délután egy órára az országos vasúthálózaton helyreállt a közlekedés, a korlátozásokat feloldották, nem kell vonatpótló buszokkal utazni – közölte a Mávinform csütörtök kora délután.
Az aktuális helyzetről információk találhatók a www.mavcsoport.hu címen, a Vonatinfó alkalmazáson, valamint a Mávdirekt információs vonalán, a +36-1-349-49-49-es telefonszámon.