A Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai kollégiumához fordultak a hazai rezidensek és szakorvosok, mivel úgy vélik, a kamarának is vizsgálatot kellene indítania a Csolnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház onkológus-nőgyógyásza ellen, akit a múlt héten másodfokon két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt a bíróság.
Az orvos ugyanis súlyos állapotban lévő, daganatos betegeitől 150 ezer forintot kért olyan műtétek elvégzéséért, amelyeket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozott. Ráadásul pácienseinek a kontroll sem volt ingyenes az állami fenntartású kórházban, ezért 15 ezer forintot kért a specialista. Ha valaki nem tudott fizetni a tb által finanszírozott vizsgálatért, közölte, hogy a legközelebbi alkalommal hozza a pénzt. A bíróság úgy döntött, a nőgyógyász továbbra is gyakorolhatja hivatását, mivel bár bűnösségéhez nem fér kétség, társadalmi érdek, hogy folytassa orvosi tevékenységét.
Nem így vélekedik erről az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport és a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete, amely – lapunkhoz is eljuttatott – nyílt levélben fordult Wittmann Istvánhoz, a MOK etikai kollégiumának elnökéhez. Ebben arra kérik, lépjen az ügyben. Mint írják: „tekintettel arra, hogy a jogerős ítélet kapcsán a sajtóban súlyos, a hivatás tisztaságát, hitelességét és a betegek bizalmát megrendítő állítások jelentek meg, felkérjük, hogy a Magyar Orvosi Kamara etikai kollégiumának elnökeként adjon ki hivatalos közleményt a kamara etikai bizottságának állásfoglalásáról és az etikai vizsgálat eredményéről. Ha a vizsgálat még nem indult meg, arra kérjük, hogy rendelje el a megindítását”.
Úgy vélik, ha a sajtó információi valósak, az orvosközösség egészét érintő vétség gyanúja áll fenn. A MOK etikai kódexe szerint ezen vétség esetén az orvos akár a Magyar Orvosi Kamarából való kizárással is sújtható.
A nyílt levélben arra is kitértek: szükséges, hogy az orvosszakma nyilvánosan is megszólaljon a munkájához elengedhetetlen orvos-beteg bizalom megóvása érdekében, és demonstrálja az orvosi eskü melletti kiállást.