Hiába szabta meg egészen egyértelműen a kormány, hogy a pénzpiaci szereplők kötelesek a Hunguarddal szerződést kötni, úgy tűnik, a szabályok betartására már nem ügyelnek ennyire. Legalábbis a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jóval később írta alá a megállapodást, mint ameddig azt meg kellett volna tennie.
Az ügy tavaly júniusban kezdődött, amikor egy kormányrendelet előírta a bankszektornak az úgynevezett informatikai auditot, vagyis tanúsítást. Szeptemberben derült ki, hogy az egyetlen társaság, amellyel szerződni lehet – csakúgy mint a közműszolgáltatók esetében –, a kormány által már korábban helyzetbe hozott, átláthatatlan hátterű, de a sajtóhírek alapján Rogán Antal érdekeltségi köréhez köthető Hunguard.
A kormányrendelet szerint a pénzügyi intézményeknek hatvan napjuk volt arra, hogy megbízást kössenek a lehetséges auditáló céggel – jelen esetben a monopolhelyzetbe került Hunguarddal –, és március végéig kell a közös munkát, vagyis a tanúsítási eljárást lezárni. Ez azt jelenti, hogy a kormányrendelet értelmében novemberben minden érintett pénzintézetnek le kellett szerződnie a Hunguarddal.
Az MSZP-s Tóth Bertalan közérdekű adatigénylésére azonban kiderült, hogy az MFB jócskán kicsúszott a határidőből. A szerződést ugyanis csak a megszabott időpont után nagyjából két hónappal, idén január 23-án írták alá. Már korábban lehetett sejteni, hogy voltak, akik nem tartották a határidőt, ezzel azonban látszólag a kormányzat részéről senki sem foglalkozott. A szocialista Szakács László – még tavaly ősszel – elsőként Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternél érdeklődött arról, hogy minden érintett betartotta-e a kormány által meghatározott határidőt, ha pedig valaki mégsem, annak milyen következménye lesz. A tárcavezető érdemi válasz nélkül a jegybank elnökéhez utalta a kérdést. Matolcsy György sem tudott mit mondani arra, hogy a pénzintézetek a szabályoknak és a határidőnek megfelelően szerződtek-e, ráadásul szerinte elsősorban nem is ennek van jelentősége, hanem annak, hogy a tanúsítási eljárások az ugyancsak a kormányrendeletben meghatározott március végi időpontig lezáruljanak. Így tehát nem lehet tudni, lesz-e bármilyen szankciója annak, hogy az MFB igencsak kicsúszott a határidőből.
Az MFB egyébként több mint bruttó 61 millió forintos szerződést kötött a Hunguarddal a kötelező audit elvégzésére. Annak kapcsán nem törték magukat, hogy megtudják, ki is a Hunguard végső tulajdonosa – ami a nyilvánosság számára a tulajdonosi körben megjelenő máltai és ciprusi cégek miatt ismeretlen –, ez ugyanis nem volt dolguk. Amiatt sem aggódnak, hogy ez az átláthatatlan hátterű cég milyen adataikhoz fér hozzá, arra hivatkoztak ugyanis, hogy rendelkezik minősített adatok kezeléséhez szükséges tanúsítványokkal.
Már múlt héten beszámoltunk róla, hogy a Hunguard nemcsak a bankszektor, hanem a közműszolgáltatók auditálását is végzi, szintén egyedüliként. Ugyancsak Tóth Bertalan közérdekű adatigényléseiből derült ki, hogy csak az állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő szolgáltatók bőven több mint 600 millió forint értékben kötöttek így szerződést a céggel. Bár ez nem végleges szám, hiszen a Főgáz például nem volt hajlandó kiadni a szerződését. A közműszolgáltatók sem tudnak arról, hogy a Hunguardnak ki a végső tulajdonosa. A szerződéskötésekkor még négy magánszemély birtokában volt, de az azóta a cégnél bekövetkezett változásokról már nem kaptak tájékoztatást. Ráadásul volt olyan vidéki vízszolgálató, amelyik szerint a kötelező audit „indokolatlan költséges, fölösleges procedúrát” okozott.