Orbán: Késhegyre menő harc folyik

Mintegy 260 ezer munkavállaló digitális készségfejlesztését tervezik. Százezrek sorsa lehet a tét.

MN
2017. 04. 24. 10:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által szervezett, háromnapos 10. jubileumi Szakma Sztár Fesztiválon, az Országos szakmai tanulmányi verseny és a Szakma kiváló tanulója verseny döntőjén beszélt erről. Az MTI tudósítása szerint közölte: tovább fejlesztik a szakmunkás ösztöndíjrendszert, ezt a hiányszakmákban már megkezdték, és megnyitják a tanulószerződés lehetőségét is. Emellett azt javasolta a diákoknak, hogy figyeljenek a gazdasági életre, mert a gazdaság igényei döntik el, ki fog már az iskolapadból elhelyezkedni és kinek az élete futhat esetleg egy rossz döntés miatt „vakvágányra”.

A gazdaság ma azt üzeni, hogy modern, a digitális korszakra felkészült, jól képzett, az európai kultúra és munkaetika iránt elkötelezett emberekre lesz szükség és több 10 ezer új informatikusra – jelentette ki. Orbán arról is biztosította a fiatalokat, hogy mindig ők lesznek az elsők, és a Magyarország által nyújtott munkalehetőségeket nem adják át senkinek, sem vendégmunkásoknak, sem migránsoknak.

A miniszterelnök kiemelte: késhegyre menő harc folyik a jó szakemberekért a vállalatok között Magyarországon, és ez a jövőben is így lesz. Aki akar, dolgozhat, a munkahelyek száma nő, a bérek emelkednek, elsősorban azok számára, akik értenek a szakmájukhoz – mondta. Magyarországból az lesz, amivé önök teszik, derűs, jómódú, biztonságos, művelt és emelkedő haza, vagy helyben járó és hanyatló ország – közölte a miniszterelnök.

Varga Mihály még tavaly októberben azt fejtegette, hogy a mintegy négymillió munkahelyből 350-400 ezer szűnhet meg a digitalizáció elterjedése miatt. Hozzátette: a képzést úgy kell megoldani, hogy a felszabaduló munkavállalók képesek legyenek más szakmában elhelyezkedni.

A neves amerikai műszaki egyetem, a Massachusetts Institute of Technology és a Bostoni Egyetem kutatóinak közös tanulmánya rámutatott, hogy a robotizáció miatt ezerből hat amerikai veszítette már el a munkáját, s nagyobb részük nem tudott később sem elhelyezkedni. (A tanulmány teljes egészében letölthető PDF formátumban itt.)

Az Eötvös-csoportos neves közgazdász, az egykor a gazdasági tárca vezetésére is esélyesként számontartott Urbán László pedig egy minapi indexes interjújában azt fejtegette, hogy a technológiai robbanás – amely a fejlett nyugati országokban már jóval érzékelhetőbb, mint nálunk – táptalajt jelent a politikai populizmusnak. Mint fogalmazott, „az emberek most még széles körben hiszik, hogy a gyárak külföldre telepítése veszélyezteti a munkahelyüket, de valójában az automatizálás sokkal nagyobb arányban fogja megszüntetni a munkahelyeket.

Parragh László, az MKIK elnöke a 10. jubileumi Szakma Sztár Fesztivál megnyitóján kiemelte: a jó szakma felér egy diplomával, az idei eseményen már 41 szakmában versenyezhetnek a legkiválóbb tanulók, a rendezvényre 15 ezer diákot várnak. Több mint 9000 diák érkezik vidékről, míg Budapestről 5000 látogatót várnak, és a diákok csaknem 70 százaléka még pályaválasztás előtt áll – jegyezte meg.

Idén az Euroskills és a Worldskills versenyzői is itt mutatják be tudásukat, és a fiatal szakmunkások európai versenyét, az Euroskillst jövőre Budapesten rendezik meg. A rendezésért folyó versenyben Norvégiát sikerült legyőzni, amiben jelentős szerepet játszott, hogy a tavalyi versenyen a 28 európai országból pontszám alapján Magyarország az 5. helyet érte el. Idén az informatikában további szakképesítésekkel bővítették a vetélkedőt, már 6 szakmával szerepel a terület – mondta Parragh.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.