Sajtótájékoztatót tartott a CEU kedd délután jelenlegi helyzetéről, ezt megelőzően délelőtt tizenegykor hallgatói fórum kezdődött. Az eseményen Michael Ignatieff, a CEU rektora elmondta: egyeztetnek New York állam kormányzójával, de döntés még semmiről sem született. Az Alkotmánybíróságon és az Európai Bizottság előtt is zajlik az ügy, de ezek még akár évekig is eltarthatnak – mutatott rá a rektor. Leszögezte: továbbra is Budapesten szeretnének maradni.
Ennek ezért is van jelentősége, mert a hvg.hu hétfői megerősített értesülései szerint az európai alapjogi szervezet, a Velencei Bizottság csak októberben foglal állást a lex CEU kapcsán. Ez már önmagában kései lehetne az egyetem számára, de korábban a kormány és a kormánypárt képviselői is jelezték, hogy mindenképp megvárják a Velencei Bizottság értékelését, csak azt követően mérlegelik, hogy módosítják-e a törvényt. Az egyetemnek viszont normál rendben már augusztusban meg kellene kezdenie az új hallgatók toborzását a 2018-as tanévre, tehát Damoklész kardja továbbra is felettük lebeg.
Enyedi Zsolt rektorhelyettes megerősítette, hogy a 2017-2018-as tanévben is ugyanúgy folytatják a munkát, mint korábban, „csak” az új hallgatok felvétele csúszik a lex CEU miatt. Június 22-én konferenciát tartanak az akadémiai szabadságról és a világban azt veszélyeztető tényezőkről. Lesz egy évzáró eseményük is, ahol a német szövetségi elnök veszi majd át a Nyitott Társadalom Alapítvány díját. Enyedi szerint például az efféle események is azt bizonyítják, hogy továbbra is Budapesttel terveznek. Enyedi Zsolt ehhez azt fűzte hozzá: úgy érzik, az utóbbi időben a magyar társadalom és Budapest megerősítette őket abban, hogy itt „kötelezettségeik vannak”.
Korábbi tapasztalataikra alapozva Enyedi elmondta, hogy az egyetem már nem csinál presztízskérdést abból, hogy velük tárgyaljon a kormány, de nyitottak a megkeresésre bármely szóba jöhető fél (kormány, New York, Európai Unió) irányába.
Ignatieff elmondta: nem a CEU irányítja az eseményeket, de egyelőre optimisták a tárgyalásokkal kapcsolatban, ugyanis értesüléseik szerint megkezdődött Altusz Kristóf kijelölt kormánymegbízott és New York állam kormányzója között az egyetem működését lehetővé tevő nemzetközi megállapodásról.
A nehézségektől függetlenül arra biztatják a hallgatókat, hogy továbbra is jelentkezzenek, s leszögezték: semmilyen megoldást nem fogadnak el, amit a kihagyásukkal, a fejük felett döntenek el, és ami nem felel meg maradéktalanul az egyetemnek.