A lex CEU keményebbnek tűnt, mint a gránitszilárdságú (bevezetése óta hatszor módosított) alaptörvény: a magyar kormány hónapokon állt ellen a közvélemény, Nobel-díjas tudósok, az MTA vezetője, sőt az amerikai külügy akaratának, hogy a felsőoktatási törvény módosításával padlóra vigye az általuk csak Soros-központként emlegetett Közép-európai Egyetemet.
Most azonban változott valami, bár ez csak egy formális levélváltásból derült ki: az MTI adta közre, hogy Balog Zoltán miniszter megköszönte Betsy DeVos amerikai szövetségi oktatási miniszter régóta várt levelét, amiben az amerikai politikus állítólag tudomásul vette a magyar felsőoktatási törvény módosítását.
A tudomásulvétel kifejezés túlzó, hiszen (a távirati irodának is eljuttatott) levélben DeVos hangsúlyozza: az Egyesült Államokban az oktatás, így a külföldi akkreditáció és a diplomakibocsátás ügye is elsődlegesen szövetségi tagállami és helyi felelősség. Megállapodást pedig szintén csak a tagállamok köthetnek az egyetemek külföldi működéséről és akkreditációjáról – nem a Donald Trump vezette szövetségi kormányzat, hiába szabná meg utóbbi hozzájárulását a CEU működési feltételeként a magyar felsőoktatási törvény.
Betsy DeVos levelében ugyanakkor van egy meglepő újdonság: mint írja, úgy tudja, a magyar kormány már elkezdte felvenni a közvetlen kapcsolatot az érintett tagállamokkal, ahol akkreditálták az intézményeket.
Balog Zoltán szerdán kelt válaszlevelében ezt meg is erősítette: az emberi erőforrások minisztere szerint Maryland, Massachusetts és New York szövetségi állam illetékesei már jelezték tárgyalási szándékukat, és a magyar kormány képviselője fölvette velük a kapcsolatot.
A Budapesten 27 éve működő Közép-európai Egyetemnek, vagyis a CEU-nak egyébként éppen New York adott ki jelenleg is érvényes akkreditációt.
A tagállami szintű megállapodás lehetőségét korábban Lázár János is említette. A kancelláriaminiszter egy kormányinfón beszélt arról, hogy az Európai Bizottság feleslegesen támadja a módosított felsőoktatási törvényt, hiszen a magyar kormány már a Marylandben bejegyzett, de budapesti kampuszt fenntartó McDaniel főiskola helyzetéről is meg tudott állapodni a szövetségi állammal.