„A Magyarország körüli feszült európai véleményklíma miatt minden más EU-biztosénál szűkebb a mozgásterem” – mondta Navracsics Tibor a Heti Válasznak. Mindez gyakran okoz neki nehezen kezelhető helyzeteket: „nem tudok úgy elmondani egy összetett mondatot, hogy azzal mind Brüsszel, mind Budapest egyetértsen”.
Navracsics a csütörtökön megjelent interjúban azt is elárulta, miért nem próbálta megakadályozni a Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárás megindítását: ha nem is ért vele egyet, érvényes döntésnek tartja, amelyet végre kell hajtani. Hozzátette, ha voksolást kért volna, mert ellenzi az eljárást, akkor Orbán bizottságba ültetett ügynökének tartanák.
A néppárti politikus nem hiszi, hogy a következő uniós költségvetési ciklusban elapadnának a Magyarországra érkező pénzek, mint ahogy azt sem gondolja, hogy a kormányfő forrás híján kiléptetné az országot az EU-ból. Azt ugyanakkor Navracsics is elismerte: két felvetés is van jelenleg az uniós forráselosztásról – az egyik szerint prioritás alapján küldenének EU-s forrást, a másik felvetés pedig a jogállamiság feltételeinek betartásához köti a támogatást.
Az uniós biztos szerint Magyarországon lefojtott vita zajlik a bevándorlásról és a multikulturális létről, amit meghatároznak a nemzeti traumák is – de az ország nem egyszínű.
Navracsis a beszélgetés során nem tagadta azt sem, hogy a bizottságon belül létezik kivételezés egyes országokkal, mégsem csak az unió gyarló oldalát látja. Hozzátette, hogy az Európai Bizottság számára jelenleg az egyik legnagyobb kihívás a Kelet és Nyugat közötti munkaerőpiaci feszültség, a nyugati országok ugyanis azt szeretnék, ha a keleti tagállamok munkavállalói is megkapnák hazájukban a nyugati biztosítékokat, a keletiek pedig versenyelőnynek tekintik az alacsony béreket.
S hogy visszatérne-e a távollétében erős változásokon átesett Fideszbe? „Ha a polgári Magyarországért dolgozhatok, azt a jövőben is szívesen teszem” – mondta Navracsics Tibor a Heti Válasz kérdésére, hozzátéve: nem tervez durcásan visszavonulni az egyetemi szférába.