Bárhogy is dönt a rendőrség a jövő szombaton esedékes melegfelvonulás biztosításáról, a résztvevők állítják, nem fognak ezúttal is kordonok között vonulni. Karlik Cintia, a Pride szóvivője a 24.hu-nak adott interjúban ezt azzal indokolta, hogy korlátozza a gyülekezési jogukat, hogy a rendezvényhez nem lehet szabadon csatlakozni, illetve nem lehet azt elhagyni. „Ez sérti alkotmányos jogainkat” – mondta, hozzátéve, lehet azon vitatkozni, hogy a biztonság felülírja ezeket a jogokat, de szerinte létezik költséghatékonyabb és az alkotmányos jogaikat kevésbé sértő megoldás is.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a felvonulás biztosítását végző rendőrség hozzájárul-e, hogy lemondjanak a kordonokról, ez valószínűleg csak az utolsó pillanatban fog kiderülni. A szóvivő szerint azonban az egyenruhások tökéletesen képesek biztosítani egy rendezvényt lezárások nélkül is, ráadásul az utóbbi években a felvonulók száma nőtt, az ellentüntetőké pedig csökkent. Tavaly például egyetlen erőszakos tüntető sem akarta megzavarni a rendezvényt.
Karlik Cintia még azt sem zárta ki, hogy kordonbontásba kezdenének, ha rendőrség ragaszkodik a vasrácsokhoz. Orbán Viktor miniszterelnök szavait idézte fel, aki 2007-ben, a Kossuth téri kordonbontáskor azt mondta: „vártunk, türelmesek voltunk, de mindennek van határa”. A kormányfő akkor hozzátette, hogy elérkezett az a pont, amikor példát kell mutatni demokráciavédelemből, a Pride szóvivője szerint tíz év telt el az akkori kijelentése óta, most ők is így gondolják.
Habár a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) már korábban jelezte, hogy ők is az utcán lesznek július 8-án, hogy tiltakozzanak a „társadalomzüllesztő, családellenes, homoszexuális erők köztéri provokációja ellen”, Karlik Cintia szerint nem szabad a fenyegetéseknek felülniük.
Már kerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, hogy vajon fontolgatják-e a kordonok elhagyását az idei felvonuláson, amint válaszuk megérkezik, cikkünket frissítjük.
A politika is reagál
A rendezvény ezúttal is hat a belpolitikai szereplőkre. Korábban a Momentumot vezető Fekete-Győr András, azóta pedig a Demokratikus Koalíció jelentette be, hogy ott lesznek a felvonuláson. „Gyere velünk Te is, ha egyetértesz azzal, hogy senkit nem érhet hátrányos megkülönböztetés semmiért, és mindenki szabadon szerethesse azt, akit akar” – hirdeti Gyurcsány Ferenc pártja.
A Fidesz ezúttal is elutasító, nemrég Gulyás Gergely, a kormánypárt alelnöke a Magyar Időknek adott interjújában közölte: nagyon nem értene egyet azzal, ha fideszes politikus venne részt a Pride-on, és ezt kizártnak is tartja.
A Jobbikot vezető Vona Gábor véleménye sem változott, nemrég kijelentette, hogy főpolgármesterként ő betiltaná a rendezvényt.