Sólyom megüzente az Alkotmánybíróságnak, mi a baj a CEU-törvénnyel

Alkotmányellenes, ezért visszaható hatállyal meg kellene semmisíteni.

MN
2017. 06. 13. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalos beadványban üzente meg az Alkotmánybíróságnak Sólyom László, illetve több más jogtudós, mit is kellene tenni a lex CEU ügyében. A volt köztársasági elnök és társainak álláspontja nem újdonság, ezúttal viszont írásos jogi véleményben is megírták: alaptörvény-ellenes a jogszabály, ezért az Alkotmánybíróságnak visszaható hatállyal meg kellene semmisítenie.

A június 12-ei beadványt az egykori államfő mellett Lévay Miklós volt alkotmánybíró, illetve Jakab András és Szente Zoltán egyetemi tanárok írták alá. A jogi vélemény szerint a CEU-törvény sérti az egyetemi autonómiát, korlátozza a tudományos kutatáshoz, tanításhoz és tanuláshoz való jogot, továbbá csorbítja a jogállamiságot is. 

„Az egyetemi autonómia, illetve az annak biztosítására vonatkozó állami intézményvédelmi kötelezettség alkotmányos elveinek nincs olyan értelmezése, amely lehetővé tenné a kormány vagy az Országgyűlés számára az egyetemek működésének megszüntetésére is kiterjedő mérlegelési jogot. Egyetemi autonómia csak működő egyetemek esetén lehetséges” – olvashatjuk a beadványban. A kormány által gyakran felhozott vád kapcsán megjegyezték: „Egy másik érv szerint a CEU nem létező képzések után ad ki (amerikai) diplomát, ami tudomásunk szerint ténybeli tévedés, mivel az ilyen okleveleket az amerikai New York Állam Oktatási Hivatala (New York State Education Department) által akkreditált intézményként, saját képzései után állítja ki.”

Végül megjegyzik azt is, hogy az amerikai alkotmány az oktatással kapcsolatos jogkörök gyakorlását nem ruházza a szövetségi kormányzatra, így nem köthetnek e tárgyban annak szervei nemzetközi szerződést. „Az európai jogi kultúrákban általános jogelv, a ( ) »senkitől sem várható el lehetetlen/senki sem kötelezhető lehetetlenre« elengedhetetlen része a jogállamiság elvének” – szögezik le. 

Áder János korábban nem talált alkotmányellenes részt a törvényben, ezért aláírta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.