Félmilliárdért toborozna kínai hallgatókat a Dunaújvárosi Egyetem

Közbeszerzésen bíztak meg egy pekingi fejvadász céget, hogy minél több kínai hallgatót csábítson a campusra.

Koncz Tamás
2017. 07. 14. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöki Közbeszerzési Értesítőben jelent meg, hogy becsült értéken 486, 7 millió forintért toboroz kínai hallgatókat alap- és mesterképzéses kurzusraira a Dunaújvárosi Egyetem. A pályázatot egy pekingi cég, a Beijing L&J Education Technology Co. Ltd. nyerte el – a szerződést pedig június 21-én kötötték meg a felek.

A nyílt eljárásban kiírt közbeszerzés azonban több szempontból is homályos: a tender pontos értéke még nem tisztázott, hiszen a fejvadász cég a toborzott hallgatók számával arányosan emelkedő jutalékot kap – a kínai jelentkezők száma azonban egyelőre nem ismert. Az egyetem csak akkor fizet a toborzó cégnek, ha felvételizők befizették a kötelező díjakat, benyújtották a Magyarországon tartózkodáshoz és tanuláshoz szükséges összes dokumentumot is. 

A közbeszerzés anyagából mindenesetre nem az derül ki, hogy az egyetem azonnal kínai hallgatók áradatára számítana: a Beijing L&J akkor kapja meg a maximális, tanulónként 35 százalékos ügynöki jutalékot, ha (szakonként) 15-nél több kínai diák iratkozik be hozzájuk, és kezdi meg tanulmányait az első tanévben.

Az egyetem alap- és mesterszakos képzésre is vár kínai felvételizőket, az első évben pedig az alábbi díjak befizetését várja:

Vagyis, az általános kauciót nem számolva egy mesterképzéses hallgató mintegy 2 millió forintot fizethet évente a Dunaújvárosi Egyetemnek. Ha az említett, 15 fős létszámot nézzük (és feltételezzük, hogy mindenki a mesterképzést választja), ez egy évben még mindig csak 30 millió forintos bevétel, ami édeskevés a fejvadász cég közel félmilliárdos megbízási díjához képest. A toborzó cég csak a tandíjból részesül jutalékban, a többi hallgatói befizetésből nem.

Nem kizárt persze, hogy ennél jóval többen is jöhetnek majd, ami az évek során valóban megtérülő befektetést jelent majd az intézménynek.

A Dunaújvárosi Egyetem partnerkapcsolatok révén is igyekszik kínai hallgatókat toborozni: június 14-én – a szerződés megkötése előtt egy héttel – a magyar egyetem vezetői a Jiangxi University of Finance and Economics delegációját látták vendégül, és a lehetséges együttműködésről tárgyaltak.

A kínai fél pedig pont azon képzési formák (angol nyelvű gazdálkodási menedzsment, mérnök-informatikus szak) iránt érdeklődött, amire a dunaújvárosi campus most százmillókért toborozna hallgatókat.

Megjegyzés: Korábban cikkünkben az szerepelt, hogy az egyetem a teljes díjat kifizetné a toborzó cégnek, erre azonban csak a teljes keretösszeget kimerítő számú hallgató felvétele esetén kerülhet sor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.