Több iskolának is búcsút mondhatnak a vidéki Klik-központok: a szerdán megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány a Felsőbüki Nagy Pál Általános és Szakközépiskolát, a Győri Móra Ferenc Általános Iskola és Szakgimnáziumot, a Mezőkövesden működő Bayer Róbert Kollégiumot, valamint a Tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium Mezőcsáti Tagintézményét adja át a területileg illetékes szakképzési és felnőttképzési centrumoknak.
A személyesen Orbán Viktor által jóváhagyott rendelet július 13-án lép hatályba: a módosítás azt is előírja, hogy a tankerületek a hónap végéig adhatják át a nemzetgazdasági tárca alá tartozó centrumoknak az iskolák működésével és fenntartásával kapcsolatos teljes dokumentációt – az ingatlannyilvántartástól kezdve, a dolgozók vagyonnyilatkozatáig és a nemzetbiztonsági szempontból lényeges adatokig.
A rendelet arra is kitér, hogy a Klik az átadásig nem vállalhat új beruházást, felújítást az iskolákban, nem számítva az európai uniós támogatással vagy a Norvég Alap forrásaiból folyatott beruházásokat.
Bár az iskolák szakképesítést is nyújtanak, átvételük jól illeszkedik abba a kormányzati gondolatmenetbe és metodikába, ami a fokozatosan háttérbe szorítaná a gimnáziumi oktatást, és a szakmunkásképzést támogatná.
A közelmúltban lapunk számolt be egy olyan, Nemzetgazdasági Minisztérium által készített háttéranyagról, ami fokozatosan korlátozná a gimnáziumi keretszámokat, és kötelező jellegű felvételi rendszerrel szorítaná ki a gyengébb képességűnek tartott tanulókat.
A tervezet több ponton is a Parragh László által vezetett Magyar Kereskedelmi és Iparkamara álláspontját tükrözi. Az elnök sokak fölháborodását vívta ki, amikor arról beszélt: óriási hiba, hogy nem záratnak be gimnáziumokat.