Szijjártó: Erős Európára van szükség

Nem azért szurkolunk a jobb orosz–amerikai viszonyért, mert oroszbarátok volnánk – mondta a miniszter.

MN
2017. 07. 15. 6:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európa előtt álló új kihívásokról és a magyar–amerikai kapcsolatok új korszakáról tartott előadást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a washingtoni konzervatív Heritage Alapítványnál pénteken – írja az MTI. A távirati iroda tudósítása szerint a tárcavezető úgy fogalmazott: Európa öt nagy történelmi kihívással néz szembe, mégpedig a terrorfenyegetéssel, a migrációs problémával, az ukrajnai háborúval, az energiabiztonsági kérdésekkel és a brexittel, az Egyesült Királyság az unióból történő kilépésével.

Szijjártó szerint abban valamennyi uniós tagország egyetért, hogy erős Európára van szükség, a vita arról szól, ez hogyan valósítható meg. A magyar kormány álláspontja az, hogy az erős nemzetállamok Európája teszi erőssé az Európai Uniót is.

Az Oroszországhoz fűződő uniós, magyar és amerikai kapcsolatokat a miniszter szerint racionális vitának kellene jellemeznie. Kiemelte: „Amikor szurkolunk annak, hogy az amerikai elnök képes legyen a jelenleginél jobb viszonyt kialakítani Oroszországgal, akkor ezt nem azért tesszük, mert oroszbarátok vagy Amerika-barátok volnánk, hanem mert egész egyszerűen magyarbarátok vagyunk.”

A magyar–amerikai viszonyt illetően jelezte: Magyarország örömmel fogadta az amerikai elnök véleményét, miszerint „a kétoldalú kapcsolatoknak a kölcsönös tiszteleten kell alapulniuk és nem egymás leckéztetésén”. Kérdésre válaszolva a korábbi beavatkozási kísérletre példaként említette, hogy amikor az előző, a Barack Obama irányította amerikai kormányzat idején a külügyminiszter helyettesénél tett látogatást Washingtonban, elé tettek egy listát, mondván, a politikai viszony javítására csakis akkor van esély, ha az ott szereplő elvárásoknak a magyar kormány eleget tesz. A listán pedig a többi között az alkotmány átalakítása vagy az egyházakat szabályozó törvények megváltoztatása is szerepelt.

Az energiabiztonságot érintve elmondta: Magyarország is szívesen diverzifikálná energiaforrásait, vásárolna amerikai cseppfolyósított gázt, csakhogy erre kizárólag Lengyelországban van fogadóképes infrastruktúra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.