Drasztikusan csökkent a magyarországi menedékkérők száma

Két éve még 177 ezren, idén mindössze 2226-an nyújtottak be kérelmet.

Molnár Richárd
2017. 08. 03. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig 11 500 ember próbált belépni Magyarország területére 2017-ben, míg tavaly egész évben 19 ezren tettek kísérletet az illegális határátlépésre – ismertette a legfrissebb hazai adatokat Bakondi György. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója elmondta, általában 5-10 fős csoportok próbálkoznak 2-3 alkalommal, majd a horvát határnál hagyják el a magyar határ térségét. A menedékkérelmekkel kapcsolatban közölte: míg 2015-ben több mint 177 ezren nyújtottak be ilyet, addig 2016-ban 29 432-en, 2017-ben pedig mindössze 2226-an. Két éve 508-an, tavaly 438-an, idén 462-en részesültek védelemben.

Bakondi adatai szerint Szerbiában jelenleg 600 migráns tartózkodik a magyar határnál, az egész országban pedig 5500-an. Több mint a felük afgán, kisebb részük iraki és szír állampolgár. Bakondi szerint a belépést megkísérlők közül a magyar–román határszakaszon jelentős növekedés volt tapasztalható. Míg 2016-ban csak 57 migráns próbált ezen a határszakaszon bejutni az országba, idén már 374. A magyar–ukrán határszakaszon ugyanakkor visszaesés történt: az idén eddig 20 határsértőt fogtak el, tavaly egész évben 131-et. Horvátországban jelenleg mintegy 600, Szlovéniában pedig mintegy 270 migráns tartózkodik.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatait ismertetve a miniszterelnöki tanácsadó elmondta: Törökországban összesen 3,5 millió szír állampolgár él. Az országból naponta átlagosan 70-73 bevándorló érkezik Görögországba, ahol 62 400 nyilvántartott migráns tartózkodik. A spanyol migrációs útvonallal kapcsolatban azt emelte ki, hogy június végéig 9507 migráns érkezett ebből az irányból, ami jelentős növekedést jelent az előző év hasonló időszakának csaknem 5 ezres adatához képest. A Líbia–Olaszország iránnyal összefüggésben Bakondi György közölte: a július elejei adatok szerint 95 086 migráns érkezett Európába ebből az irányból, közülük 7390 embert érintett relokáció, ez a tervezettnek mindössze 18 százaléka.

A helyzet megoldásával kapcsolatban felmerült francia államfői javaslatról, miszerint líbiai hotspotokban kellene elbírálni a migránsok kérelmeit, a belbiztonsági főtanácsadó azt mondta: ez kísértetiesen hasonlít a magyar kormánynak a már két évvel ezelőtt megfogalmazott javaslatára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.