Tízből kilenc budapesti ellenzi a közparkok beépítését, és csupán minden ötödik fővárosi lakos támogatja a Római-parton a parti mobil gát építését – derül ki a Závecz Research Közvélemény-kutató Intézet felméréséből, melyet a Greenpeace Magyarország rendelt meg.
A kutatásból kiderül, hogy a budapestiek számára kiemelkedően fontos a zöldterületek védelme.
A felmérésből szerint ugyanis
A beérkezett válaszok értelmében kimondható, hogy a budapestiek azt szeretnék, ha a főváros kiemelten foglalkozna a zöldterületek védelmével és növelésével is. Ennek tükrében a Városliget, a Római-part, a Margitsziget, a Népliget, a Gellérthegy és minden kisebb közpark és közkert mind olyan területek, melyek védelmet kellene élvezzenek az amúgy alacsony egy főre eső zöldfelületi aránnyal rendelkező Budapesten.
A közvélemény-kutatás foglalkozott a Római-part természetközeli Duna-partjának mint értékes fővárosi zöldterületnek a rendezésével is. A kérdésekre adott válaszokból kiderült:
A kutatás arra is rákérdezett, hogy kinek kellene döntenie a Római-part árvízvédelmének kérdéséről: a III. kerületieknek, a budapestieknek, a Fővárosi Közgyűlésnek vagy egy szakértői zsűrinek, bizottságnak. A válaszadók
A Greenpeace Magyarország közleményében kiemeli, hogy a közvélemény-kutatási eredmények tükrében a fővárosnak konkrét lépéseket kell tennie a budapesti zöldfelületek védelméért és fejlesztéséért. Ennek érdekében javasolják, hogy
Mindebből következik, hogy a Római-part árvízvédelmére is olyan megoldást kell találni, mely a lakosság mellett a Duna-part természeti, táji, parthasználati értékeit is megvédi – emelik ki. Gadó György Pál, a Greenpeace zöldterületi kampányfelelőse úgy fogalmazott, a felmérésből egyértelműen kiderül: a budapestiek számára fontosak és védendők a főváros fái és összefüggő zöldterületei. „Azt várjuk ezért a Fővárosi Közgyűléstől, hogy ezzel összhangban járjon el a Római-part védelménél is: vonja vissza a mobil gát nyomvonalát megszavazó áprilisi határozatát, és készíttessen olyan alapos, ökológiai, szociológiai és árvízi biztonsági szempontokat egyaránt tartalmazó alternatív tervet, amellyel megőrizhető Budapest e rendkívül értékes, természetközeli Duna-partja” – fűzte hozzá.
A telefonos közvélemény-kutatást 2017. augusztus 18. és 22. között, a budapesti lakosságra reprezentatív 500 fős mintán végezte a Závecz Research.