Miközben már csaknem 300 ezer külhoni magyar szerepel a választási névjegyzékben, és regisztrációjuk a választás előtti 15. napig folyamatos, a külföldön dolgozó – azaz magyarországi lakcímmel rendelkező, de a szavazás napján nem Magyarországon lévő – magyarok regisztrációja legkorábban január 8-án kezdődhet meg. Sőt az sem kizárt, hogy ez utóbbi csoport tagjainak akár március közepéig kell várniuk, hogy bekerüljenek a számukra választási részvételt lehetővé tévő külképviseleti névjegyzékbe.
Különösen érdekes a külföldön dolgozók ilyen szempontból (is) hátrányos helyzete: egy részük a kormánnyal elégedetlen, így voksaikra – legalábbis részben – számíthat az ellenzék.
Pontos adatok persze nincsenek, hiszen a szavazataikat a lakcímük szerinti egyéni körzet listás és egyéni szavazataihoz keverik; ugyanakkor az európai parlamenti (EP-) választás adhat némi támpontot. Ott ugyanis az egész ország egy választókerületet alkot, így látszanak a külföldön dolgozók voksai. A 2014-es EP-választáson például a Fidesz ebben a csoportban is nyert ugyan 45 százalékkal, míg az Együtt–PM 17, az LMP 15, a Jobbik 12, a DK 5, az MSZP pedig 4 százalékot ért el.
A külhoniak viszont – akik bármikor bekerülhetnek a levélben szavazók névjegyzékébe és tíz évig maradnak benne (sokszor elhalálozásuk után is érvényes szavazókként) – jóval nagyobb arányban, mintegy 95 százalékban a Fideszt támogatják.
A kormány vélhetőleg épp emiatt nemrég kampányt is indított azért, hogy lehetőleg minél többen regisztráljanak közülük már most. Orbán Viktor miniszterelnök július közepén buzdító levelet írt a kettős állampolgároknak, amelyben úgy fogalmazott: „Magyarországon sorsfordító döntéseket kell hoznunk. Arra kérem, ha még nem tette, regisztráljon.”
A jelek szerint eddig a kampánnyal csak mérsékelt sikereket ért el a Fidesz, hiszen a regisztráció lassan halad – annak ellenére, hogy a választási regisztrációnál erősen a külhoniak felé lejt a pálya. Bár 355 ezer kérelem érkezett már be, a ténylegesen névjegyzékbe vett külhoniak száma a Nemzeti Választási Iroda friss adatai szerint jelenleg 293 524 – július közepén 290 ezer volt. Mivel a névjegyzékben szereplők száma hosszú ideje havonta néhány ezerrel bővül, nem valószínű, hogy a választásig jelentősen meghaladnák a 320 ezres értéket. (Igaz, már így is százezerrel többen vannak, mint a 2014-es országgyűlési választás idején.) Bár csak néhány, becslések szerint két-három parlamenti mandátum sorsát dönthetik el 2018-ban a külhoni magyarok listás szavazatai, szoros eredménynél ez döntő lehet.