Uniós pénzből, titokban készül az új alaptanterv

A jelentősebb oktatási és pedagógusi szakszervezetek nem vesznek részt benne.

MN
2017. 09. 06. 5:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyilvánosság kizárásával száz ismeretlen szakértő dolgozik az európai uniós forrásból fedezett, 2,4 milliárdos projekten, az új Nemzeti alaptanterven (NAT) – írja a Népszava.

A lap megjegyzi, habár az eddigi tervek szerint már a 2019 szeptemberében induló tanévtől az új NAT szerint zajlana az oktatás az iskolákban, a Köznevelés tantervi-tartalmi szabályzóinak felülvizsgálata és átdolgozása néven futó (az EFOP-3.2.15-VEKOP-2017 konstrukcióban megvalósuló) fejlesztés befejezésének tervezett határideje 2020. október 31.

A munkát Csépe Valéria, a köznevelés tartalmi megújításáért felelős miniszteri biztos vezeti, de azt nem tudni, kik vesznek részt benne: egy biztos, a jelentősebb oktatási és pedagógusi szakszervezeteket, a több mint félszáz szakmai szervezetet tömörítő Civil Közoktatási Platform (CKP) szakértőit nem hívták meg. Ez azért is érdekes, mert egy áprilisi kormányhatározat előírta a széles körű társadalmi egyeztetést is, ám az a mai napig nem történt meg. 

Noha a CKP javaslatot tett egy szeptemberi vitára szakértői és a NAT kidolgozásáért felelősök részvételével, ám az ötletükre még csak nem is reagáltak.

Az új Nemzeti alaptanterv előkészítése a törvényben meghatározott rend, szakmai eljárások és egyeztetések szerint történik, a szakmai nyilvánosság teljes, ütemezett bevonásával – reagált közleményben az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Jelenleg a NAT koncepciótervezetének kidolgozása zajlik, és folyamatosak a szakmai egyeztetések – szögezték le. Mint írták, az új Nemzeti alaptanterv koncepciótervezete a Köznevelési Kerekasztal mellett működő tartalomfejlesztési munkacsoportban folytatott munka eredményeit felhasználva készült el. A koncepciótervezetét Csépe Valéria több szakmai fórumon ismertette, beleértve a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közoktatási elnöki bizottságát, valamint az MTA filozófiai és történettudományok osztálya pedagógiai tudományos bizottságát.

„A koncepcióra érkezett javaslatokról és együttműködési szándékokról azóta is folyamatos az egyeztetés a magyar és külföldi szakemberekkel, civil és szakmai szervezetekkel, jelenleg és egészen az év végéig folyik a koncepció mélyítése, bővítése. Az új Nemzeti alaptanterv készülő koncepciójáról a következő időszakban számos alkalommal tervezünk előadást szakmai fórumok keretében, többek között szeptember 27-én a Nemzeti Pedagógus Kar szervezésében, szeptember 29-én a Digitális Oktatási Konferencia és Kiállításon, november 7–9. között az Országos Közoktatási Szakértői Konferencián. A nyílt szakmai egyeztetésre, párbeszédre számos alkalommal lesz további lehetőség” – közölte a minisztérium.

Hozzátették, hogy az új NAT fejlesztése az Eszterházy Károly Egyetemen, uniós támogatással valósul meg, ezzel kapcsolatosan minden információ nyilvános – írta az Emmi. A megvalósítás tervezett befejezése 2020. október 31., de ez nem jelenti azt, hogy az új NAT bevezetése emiatt 2020-ra tolódna – fűzte hozzá a minisztérium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.