Klímavédelmi alapítványt hozott létre köztársasági elnök, Áder János ezt szombaton jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján. Azt is bejelentette, megújult az Élő Bolygónk lap, ahol a klímaváltozás megelőzése szempontjából fontos írásokat szemléznek majd.
A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványnak Áder János az alapítója, kuratóriumi elnöke Martonyi János korábbi külügyminiszter, tagja pedig Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke, valamint Szűcs Gábor klímavédelmi szakértő.
Az államfő elmondta: abból az összegből hozta létre az alapítványt, amelyet a Magyarországról kivándorolt és Manchesterben 2013-ban elhunyt Balázs Miklós elektromérnök hagyományozott a hivatalban lévő köztársasági elnökre azzal, hogy fordítsa a pénzt Magyarország népének javára.
Mint mondta, a 234 396 font és 66 penny 2016 januárjában érkezett meg egy ügyvédi letéti számlára. Hozzátette: hosszas gondolkodás után úgy döntöttek, az örökhagyó akaratát azzal tudják a legjobban szolgálni, ha nem egyszeri alkalomra költik az örökséget, hanem megpróbálják hosszú távon jó célra felhasználni.
Megjegyezte: erős ösztönzést adott ahhoz, hogy végül klímavédelmi alapítványra fordítsák a pénzt, hogy a 2015-ös párizsi klímacsúcs után többen is biztatták a munka folytatására.
Elmondta: Martonyi Jánost nemzetközi tapasztalata, jogi tudása és a téma iránti érdeklődése révén, Vizi E. Szilvesztert a tudományos világban meglévő kapcsolatai és a Magyarország Barátai Alapítványban szerzett tapasztalatai miatt kérte fel az szervezet munkájában való részvételre, Szűcs Gábor pedig évek óta segíti munkáját klímavédelmi szakértőként.
Martonyi János elmondta, a legtöbb globális kockázat közvetve vagy közvetlenül összefügg az emberi tevékenységgel, ezért indokolt azt vizsgálni, mit lehet tenni ezek megelőzésére. Felhívta a figyelmet arra, a klímaváltozás összefügg a természeti katasztrófákkal, a terrorizmussal, a migrációval. Kitért arra, biztos abban, az alapítvány segítségével hozzájárulhatnak a globális kockázatok, a klímaváltozás hatásainak leküzdéséhez.
Vizi E. Szilveszter is arról beszélt, hogy korunk emberének hallatlanul nagy a felelőssége abban, miként változtatja meg azt a bolygót, amelyet örökölt. Megjegyezte: éppen a tudomány exponenciális növekedésének eredménye, hogy az ember kezében olyan hihetetlen hatalom összpontosult, hogy képes elpusztítani a bolygót.
A köztársasági elnök hangsúlyozta, minden jogi, adminisztrációs és technikai feltétel adva van ahhoz, hogy az alapítvány megkezdhesse munkáját.
Áder János szólt arról is, hogy netes szemlét indítanak a megújított Élőbolygónk.hu segítségével. A honlapot a 2015-ös párizsi klímacsúcs alatt hozta létre a köztársasági elnök, a regisztrálók csatlakoztak Al Gore volt amerikai alelnök kezdeményezéséhez, amelynek célja az volt, hogy a klímacsúcs előtt egymilliárd támogatót szerezzen, és ezzel ambiciózusabb megállapodást kényszerítsenek ki a politikusokból.
A megújult oldal célja, hogy növeljék az olvasók tudását, ismereteit a klímaváltozással kapcsolatban, illetve felmutassanak egyéni és közösségi megoldásokat – mondta. Összegyűjtik a magyar és nemzetközi portálokon megtalálható releváns információkat, amelyek a klímaváltozással kapcsolatban minden korosztályhoz szólnak.
A honlapon klímahíreket, innovatív trendeket, zene- és programajánlót is közölnek, az Én mit tehetek? menüben pedig gyakorlati tanácsokat is adnak a környezetvédelemhez.
A köztársasági elnököt kérdezték a paksi atomerőmű bővítéséről, erről Áder János azt mondta: az egyik cél, hogy a klímaváltozást okozó gázokért felelős fosszilis energiahordozók használatát visszaszorítsuk, a másik, hogy megtartsuk a fejlődés további feltételeit, ezért energiára van szükségünk. Mint mondta, amíg nem tudjuk megoldani a fölösleges nap- és szélenergia tárolását, alaperőművekre van szükség, ma ezt az üvegházhatású gázok növelése nélkül csak nukleáris erőművel lehet elérni.