Jelenleg korruptabbnak gondoljuk Magyarországot, mint 3 évvel ezelőtt, ráadásul a magyarok 86 százaléka széles körű problémának tartja a hazai korrupciót – legalábbis ez derül ki az Európai Bizottság korrupcióval foglalkozó Eurobarométer felméréséből, amelyet a K-Monitor blogja ismertetett.
A korrupció elleni harc világnapjára időzített felmérésben dobogósok vagyunk azok között, akik szerint az elmúlt három évben nőtt a korrupció. A magyarok 58 százaléka szerint romlott a helyzet az utóbbi időben, csupán 4 százaléka gondolja, hogy javult. Csak Cipruson és Spanyolországban vallják többen, hogy nagyobb a korrupció, mint három éve.
Az összes tagállamot érintő vizsgálat arra is rámutat, hogy az unióban a magyarok tartják legkevésbé elfogadhatatlannak, ha valamilyen közigazgatási szolgáltatásért cserébe ajándékot, pénzt adunk vagy szívességet teszünk. A magyarok 10 százaléka mindig, 50 százaléka időnként elfogadhatónak tartja, hogy ajándékot adjunk ilyen helyzetekben. A pénz esetében ezek az arányok 3 és 40 százalék, a szívesség esetében pedig 11 és 48 százalék.
Aggasztó eredmény továbbá az is, hogy a magyarok csupán 35 százaléka utasítja el a korrupciót, és nálunk csak a lettek megengedőbbek. Különösen rosszul festenek ezek a számok, ha azt nézzük, hogy az EU-ban a megkérdezettek 70 százaléka utasítja el a korrupciót és az éllovas Finnországban és Portugáliában 84 százalék az arányuk.
Az uniós átlaghoz jóval közelebb állunk, amikor arról van szó, hogy rendelkezünk-e saját korrupciós tapasztalattal – a magyarok 26 százaléka igen. Ám ez így is jelentős, 7 százalékos esés a 2013-as eredményekhez képest.