Mérséklődő megszűnési számokat és stagnáló cégalapítási mutatókat hozott 2017. Az évek óta tartó cégtörlési hullám csillapodóban van, de még távol az egyensúlyi helyzet – derült ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.
39 812 cég szűnt meg 2017-ben Magyarországon, ami 14 százalékkal kevesebb, mint előző évben. A cégtörlések mellett 26 903 cégalapítást tett közzé a cégbíróság, ami meghaladja a 2016-os értéket, de csupán 0,3 százalékkal.
Az alapításokat meghaladó cégtörlési számnak köszönhetően 2018 január 1-jén 533 ezer cég működik Magyarországon. A rendben üzemelő – cégbírósági eljárástól mentes – vállalkozások száma mindössze 483 ezer.
Pertics Richárd, az Opten szakértője szerint a cégek számának csökkenése egy évek óta tartó konszolidációs folyamat eredménye, ugyanakkor még nem lehet letisztult cégstruktúráról beszélni. Kétségtelen, hogy számos tekintetben javultak a céginformációs mutatók az elmúlt években, valamelyest csökkent a cégfluktuáció és a felszámolási arány, de a kép összességében még nagyon vegyes.
A cégek alapításkori várható élettartama átlagosan alacsony, az új alapítású cégek közel 80 százaléka korábbi cégekhez köthető, és a cégek ellen indított végrehajtások száma is évek óta növekszik.
2017-ben folyamatosan változott a jogszabályi környezet, és 2018-tól is számos új feladat keletkezik a vállalkozások ügymenetében. Ám a cégalapítási és a cégtörlési folyamatokat lényegesen befolyásoló tényező nem volt 2017 során, így a cégmutatók a becsülteknek megfelelően alakultak 2017-ben is.
– A hazai cégstruktúra legnagyobb problémái közé tartozik a jogi kiskapukkal történő visszaélések magas száma, a kintlévőségek behajtási nehézségei, illetve a felelősségre vonás bonyolultsága – mondta Pertics Richárd. 2018-tól több olyan jogszabály is érvénybe lép, amelyekkel ezeken igyekeznek segíteni a jogalkotók.