Dőlnek a milliók Soros alapítványába

A napokban tették közzé Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítványok tavalyi évről szóló pénzügyi beszámolóját. Ebből kiderül többek között, hogy bár a milliárdos jogvédői rendszeresen a bevándorlókra mint menekültekre hivatkoznak, a migrációra — azon belül a gazdasági bevándorlás elősegítésére — már sokkal nagyobb összegeket költenek, mint a menekültekre.

2019. 02. 19. 6:44
Migrants have a first look of European soil as they line-up to be processed by authorities before disembarking from the former fishing trawler Golfo Azzurro as they arrive at the port of Pozzallo in Sicily
A szervezet a gazdasági bevándorlást segítené elő Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Soros Györgyhöz köthető Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) költségvetése tavaly elérte az egymilliárd dolláros határt. A napokban közzétett beszámolóból kiderül, hogy a teljes költségvetéssel párhuzamosan egyre nő a hálózatnak a világszerte migrációs politikára költött kiadásainak összege is. Míg 2017-ben mindössze 34,4 millió dollárt költöttek ilyen célokra, 2018-ban már 63,3 millió dollárt. Az OSF Magyarországra szánt kiadásai is egyre jobban emelkedtek az elmúlt években.

Bár a tavalyi költségvetés szerint 81 millió dollárt költöttek Európában, ami az összköltségvetésnek mindössze a nyolc százaléka, a hazánkban irányított pénzek folyamatosan növekedtek az elmúlt években, s az OSF számításai szerint eddig összesen 400 millió dollárt költöttek el magyarországi tevékenységükre.

A szervezet a gazdasági bevándorlást segítené elő
Fotó: Reuters

A növekedés mértékét mutatja, hogy a 2006-os adat szerint még csak 600 ezer dollárt szántak a hazai szervezetekre Sorosék, 2016-ban, a legutolsó ismert adat szerint pedig már 3,6 millió dollárt költött el a spekuláns zászlóshajója hazánkban.

Sok mindent elárul az OSF működéséről az is, hogy míg maguk a szervezeteiken – köztük az Amnesty Internationalen vagy a Transparency Internationalen – keresztül az átláthatóságot kérik számon a kormányoktól és az állami szervektől, addig ők 2016 óta nem teszik közzé, hogy mennyi pénzt költöttek el Magyarországon. Abban az évben a Magyar Helsinki Bizottság például 610 ezer dollárt, a Társaság a Szabadságjogokért pedig összesen közel félmillió dollárt kapott Soroséktól.

Figyelemre méltó, hogy bár a hazai ellenzék évek óta arról beszél, hogy nem létezik Soros-terv, az Open Society a saját dokumentumaiban is így nevezi a spekuláns 2016-ban kijelentett javaslatait.

Több helyen a jelenlegi költségvetésben „the plan announced by George Soros” (a Soros György által bejelentett terv – a szerk.) kifejezéssel hivatkoznak a spekuláns által az Európai Uniónak és az Európai Bizottságnak tett javaslatai­ra.

Pikáns adalék, hogy bár a milliárdos jogvédői rendszeresen a bevándorlókra mint menekültekre hivatkoznak, az OSF tavalyi költségvetési beszámolójából az derül ki, hogy a migrációra – azon belül a gazdasági bevándorlás elősegítésére – sokkal nagyobb összegeket költenek, mint a menekültekre. Utóbbi kategóriában sem nagyobb tömegeket érintő, humanitárius intézkedéseket finanszíroztak, hanem olyan szűk csoportokat érintő projektekre fordítottak kisebb összegeket, mint a felsőoktatásba bejutás megkönnyítése.

Az eggyel korábbi, 2016-os jelentésből teljességgel hiányzik bármilyen hivatkozás a menekültekre.

A beszámolóban arra is kitértek, hogy Európában a polgári szabadságjogok megvédése érdekében az alapítvány több tucat emberi jogi – úgynevezett watchdog – szervezetet támogat, valamint a berlini székhelyű Civil Liberties Union for Europe nevű szervezetet is dotálja.

Utóbbi egységes megjelenést biztosít a hálózat nemzeti tagszervezeteinek a kontinens jövőjét érintő vitákban, vagyis arra hivatott, hogy elősegítse Sorosék lobbitevékenységét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.