A tudományos terveknek megfelelően folytatódik a munka a szegedi kutatóközpontban

Az eredeti tudományos terveknek megfelelően folytatódik a munka az ELI-ALPS kutatóközpontban, ahol két új projekt is indul, az egyik a korai rákdiagnosztikával, a másik nukleáris hulladékok kezelésével foglalkozik – közölte az intézmény új tudományos igazgatója kedden az MTI-vel.

Forrás: MTI2019. 04. 09. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varjú Katalin felidézte, hogy a szegedi kutatóközpont tervezése 2011-ben kezdődött, az épületet 2017-ben adták át, majd ezt követte a lézerberendezések üzembe helyezése. Tavaly év végére jutott el a projekt arra pontra, hogy már nem az intézmény kialakítása a súlyponti téma, hanem elkezdődött a lézerek alkalmazása a tudományos kísérletekben.

A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően az ELI HU Nonprofit Kft.-t kettős – operatív és tudományos – vezetés irányítja, annak érdekében, hogy az intézet hosszú távon jól működő kutatási platformmá váljon. A feladatok megváltozásával a közelmúltban a cég vezetése is átalakult, az ügyvezetői feladatokat márciustól Jakab László látja el – mondta az intézet kialakításában a kezdetektől részt vevő kutató.

Az intézetben az eredeti tudományos terveknek megfelelően haladt tovább a munka – hangsúlyozta a szakember, hozzátéve: ezt a folyamatot az intézmény tudományos tanácsadó testületének is bemutatták.

A 25-30 szakemberből álló testület javaslataival, tanácsaival segíti az intézetet, abban, hogy tudományos céljai kövessék a nemzetközi trendeket. A testület összetételében szinte minden évben van változás, a lemondók helyett új tagokat választanak – jegyezte meg a kutató.

Varjú Katalin elmondta, hogy új projektek is indulnak, bár ezek nem szorosan az ELI-ALPS saját kutatásai. A kormány februárban döntött két kezdeményezés támogatásáról. Az egyikben új lézeres technológiával a vérmintákban olyan molekulák jelenlétét keresik, amelyek rosszindulatú daganatokra utalhatnak. A korai rákdiagnosztikában jelentős előrelépéssel kecsegtető fejlesztés inkubációs feladatait láthatja el az ELI-ALPS átmeneti időre.

A másik projektben a nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárást dolgoznak ki a Szegedi Tudományegyetem koordinálásával, amerikai és francia tudósok együttműködésével. A kutatók felhasználóként érkeznek majd az intézetbe, hogy a lézerberendezéseket használják – mondta az igazgató.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.