Célunk, hogy 2030-ra Magyarország Kelet-Közép-Európa tudásközpontja legyen, és hogy minél több fiatal válassza a kutatói pályát, munkájukból világszínvonalú tudományos eredmények, új megoldások, eljárások, innovációk jöjjenek létre, amelyek jelentős gazdasági és társadalmi haszonnal járnak
– emelte ki György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára. Hozzátette: az ÚNKP támogatja a pályájuk elején járó kutatókat céljaik elérésében, ösztönzi a karrierjük legtermékenyebb szakaszában lévő, kiváló oktatókat és kutatókat, hogy a pályán maradjanak, ráadásul az anyaintézményüket is segíti. Ennek érdekében a program már a kutatói életpálya elejének minden szakaszára kínál támogatást.
270 ezer egyetemistánkból minden évben a legtehetségesebb kétezer hallgató mintegy száz-kétszáz ezer forint kiegészítő ösztöndíjat kap. Ők lesznek a jövő döntéshozói, kiváló kutatói, azok, akik a hátukon cipelik az országot, és hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarországon jöjjenek létre mások számára is a jövő munkahelyei.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatásaira a hazai alap-, mester- és doktori képzésben részt vevő hallgatók, doktorjelöltek, fiatal oktatók és kutatók idén is pályázhattak. A 2022/23-as tanévben az előző évhez képest 17 százalékkal nőtt az ösztöndíjasok száma, négymilliárd forintnyi keretösszegből minden eddiginél több, összesen 2192 pályázat kapott kedvező elbírálást – összegzett György László.
A 2022/23-as tanév felhívásaira összesen közel négyezer pályázat érkezett, több mint 7,1 milliárd forint támogatási igénnyel. Az egyetemek által végzett szakmai bírálatot követően az érvényes pályázatok 56 százaléka nyert ösztöndíjat. A nyertes pályázók konstrukciótól függően havi nettó száz-kétszáz ezer forint támogatásban részesülnek akár 12 hónapon keresztül, míg az őket fogadó felsőoktatási intézmények a saját pályázóik által elnyert ösztöndíj negyven százalékának megfelelő kutatási-működési támogatást kapnak.
A hat alprogram között külön kiírás a „Tehetséggel fel!”, amely a felsőoktatásba most belépő diákoknak szól. A program egyre növekvő ismertségét és presztízsét jól mutatja, hogy ebben a körben a tavalyi évhez képest 23 százalékkal nőtt a támogatott pályázók száma.
A programból elnyerhető 5, 6, 7, 10 vagy 12 havi ösztöndíjra olyan alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló hallgatók, doktorjelöltek, fiatal oktatók és kutatók pályázhattak, akik a programban részt vevő 25 felsőoktatási intézmény valamelyikében folytatnak eredményes kutatási és alkotói tevékenységet. Az ÚNKP történetében idén rekordot döntött a megítélt ösztöndíjak száma: ha csak a tavalyi tanévhez viszonyítunk, 17 százalékkal több pályázat nyert támogatást a 2022/23-as tanévre. Az 2016-ban indított programban eddig összesen több mint 12 695 ösztöndíjat ítéltek oda.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Frank Yvette)