Nagyon nagy jelentősége van, hogy az elkövetők egyike eljutott oda 13 év után: elismeri ezeket a bűncselekményeket – válaszolta kérdésünkre Horváth József, kiemelve, hogy az egész társadalmat megrázta a romagyilkosságoknak nevezett bűncselekménysorozat. A szakértő szerint egy ilyen vallomás növeli a bizalmat a hazai igazságszolgáltatásban, és azt mutatja, hogy a jogrendszer hatékony.
A bizonyítékok királynője
Lapunk szerdán jelentetett meg interjút Kiss Árpáddal, a romagyilkosságok elsőrendű elítéltjével, amelyben a férfi beismerte a saját és társai terhére rótt bűncselekmények elkövetését. A halálbrigád 2008. július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon, november 3-án Nagycsécsen, december 15-én Alsózsolcán, 2009. február 23-án Tatárszentgyörgyön, április 22-én Tiszalökön és augusztus 3-án Kislétán támadt romákra. A nagycsécsi, illetve a tatárszentgyörgyi támadásnak két-két, a tiszalöki és a kislétainak egy-egy halálos áldozata volt. A legbrutálisabb támadás Tatárszentgyörgyön történt, ott felgyújtották egy roma család házát, majd a kimenekülő apára és két gyermekére rálőttek. Az édesapát és négy és fél éves kisfiát kivégezték, a másik gyermek el tudott menekülni a gyilkosok elől. Kiss Árpád és testvére, Kiss István, valamint Pető Zsolt tényleges életfogytiglani börtönbüntetését tölti, míg a cselekményekben sofőrként részt vevő Csontos István 13 év letöltése után idén augusztus 20-án szabadult.
A lapunknak nyilatkozó Kiss Árpád most először ismerte el a bűncselekmények elkövetését, az interjúban azonban két további tettesre is utalt, mint akik szabadlábon vannak, és fegyverrel, valamint pénzzel segítették a gyilkosságokat.
– Ahogy a kriminalisztikában szokták mondani, a beismerő vallomás a bizonyítékok királynője. Ennyi év távlatából a beismerés nemcsak az áldozatok családjának jelenthet megnyugvást abban az értelemben, hogy azok bűnhődnek, akik a cselekményeket elkövették, hanem ez az igazságszolgáltatás gépezetének is egy fontos információ – emelte ki Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő. Hozzátette: ő maga 2009-ben és 2010-ben a sértettek egyik képviselőjének felkéréséből szakértőként dolgozott az ügyön, és elgondolkodtatónak nevezte, hogy 13 év után is felmerül a lehetőség: bizonyos tettesek még nem kerültek az igazságszolgáltatás elé.