A világ első aszexuális felvonulását tartják ma Budapesten

Az évről évre megrendezett melegfelvonulás, valamint az első budapesti leszbikus felvonulás után a Magyar Aszexuális Közösség is megtartja Magyarország – sőt: a világ – első aszexuális felvonulását. A láthatatlan szexuális irányultságú emberek felvonulása jól illeszkedik azon LMBTQ-események sorába, amelyeket a Karácsony Gergely vezette főváros támogat.

2023. 04. 15. 11:58
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb LMBTQ-eseménynek ad otthont a főváros szombaton: a Magyar Aszexuális Közösség megtartja Magyarország – sőt: a világ! – első aszexuális felvonulását, ahová nemcsak a csoport tagjait, hanem minden szexuális kisebbséget örömmel várnak.

Az aszexuális felvonulás gyülekezője délután három órától az V. kerületi Erzsébet téren lesz, ahonnan a Hősök terére sétálnak majd a résztvevők. Kiderült az is, hogy a felvonulás elején ölelőpontot terveznek az Erzsébet téren LMBTQ-személyek szüleivel, a felvonulás végén pedig beszédek hangzanak el. A felszólalók névsorát azonban homály övezi, erről a közösség vezetője, Sulyok Viktória sem tudott adni tájékoztatást.

A láthatatlan szexuális irányultságú emberek felvonulása is jól illeszkedik azon LMBTQ-események sorába, amelyeket a Karácsony Gergely vezette főváros támogat. Emlékezetes, idén márciusban idén immár tizenegyedik alkalommal rendezték meg az LMBT történeti hónapot Magyarországon. A programsorozat megnyitóján Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes is tiszteletét tette, beszédében pedig megerősítette: számukra nem lehet kérdés, hogy őrizni kell a közéletnek ezeket a közös értékalapjait, amelyek segíthetnek abban, hogy ilyen politikai környezetben is megóvhassák az LMBTQ-polgárok méltóságát, biztonságérzetüket pedig megerősítsék. Kerpel-Fronius kiemelte azt is: büszke arra, hogy tavaly először a pride nyitófogadására a Városházán kerülhetett sor. A politikus továbbá reményét fejezte ki, hogy még több ilyen eseménynek adhatnak otthont.

Ígéretükhöz híven március 31-én már a Városháza dísztermében rendezték meg a Sokszínű Magyarországért parlamenti munkacsoport által szervezett LMBTQ-eseményt, amit Karácsony Gergely főpolgármester nyitott meg. 

 

A mintegy hetven résztvevővel megrendezett „Elfogadó-e a magyar?” című rendezvény megnyitóján – amelyen a Sokszínű Magyarországért képviselői csoport tagjai azt taglalták, hogy jogfosztottak az LMBTQ-emberek Magyarországon, sőt üldöztetésnek vannak kitéve – a főpolgármester úgy fogalmazott: a szexuális kisebbségek egyenjogúságáért küzdő, öt parlamenti frakción átívelő képviselői csoport a Parlamentben aligha tarthatott volna rendezvényt. Hozzátette: a Városháza azért van, hogy az emberek használják, hiszen Budapest mindenkié, ezért adtak helyet az eseménynek.

Tavaly ősszel – az Európai Leszbikus Konferencia részeként – rendezték meg az első budapesti leszbikus felvonulást is, ahol az említett szexuális kisebbség jogaiért emeltek szót.

A Leszbikus Láthatóság Felvonulás nevű rendezvény kapcsolódott a napokban rendezett Európai Leszbikus Konferenciához, amit a gyermekvédelmi törvény és a kormány homoszexuálisokkal kapcsolatos politikája miatt szerveztek Budapestre. A CEU-n gyűlésező, majd felvonuló leszbikusokat a budapesti városvezetés szívesen fogadta. A résztvevőket Budapest első embere felvételről köszöntötte, amelyben szintén kijelentette, hogy magyar főváros mindenféle szeretetnek otthona. Mint mondta, a leszbikus emberek láthatósága számos fiatal nőnek ad segítséget saját szexualitása felismeréséhez, ezért támogatja a budapesti vonulást. Bősz Anett beszédében azt nehezményezte, hogy a kormány – bár azt tartja magáról, hogy alapvetően fontosak neki a családok – nem teszi lehetővé az azonos neműek egybekelését és a szivárványcsaládokat sem támogatja. A humán területekért felelős főpolgármester-helyettes ugyanakkor biztosította az egybegyűlteket, hogy 

ők nem fogják feladni, hiszen itt nemcsak egy kormányváltásról, hanem a tárdadalom új alapokra helyezéséről van szó.

Mint mondta, egy olyan országot szeretnének teremteni, ahol kivétel nélkül mindenki, bármilyen életkorban, az év minden napján büszke lehet, nemcsak a pride hónapjában.

Karácsonyék az évről évre megrendezett pride hónapot is ünneplik. Ennek jeléül 2020 óta minden évben felkerül a szivárványos zászló a Városháza homlokzatára.

 A világ legtöbb nagyvárosában a Pride igazi örömünnep. Budapesten is az, annak kell lennie. De hogy így legyen valóban, azzal van még dolgunk

 – fejtette ki a tavaly júniusi bejegyzésében a főpolgármester. A városvezető írt arról is, hogy azzal a hittel és reménnyel tűzték ki idén is a szivárványos zászlót, hogy ez egyszer majd nem lesz érdekes, hanem magától értetődő, mint két ember szerelme. Úgy fogalmazott, „magától értetődő, hogy ebben a városban mindig és minden körülmények között kiállunk az önbecsülésünkért, kiállunk a közösségeinkért, kiállunk a szabadságunkért. Magától értetődő, hogy Budapest olyan város, ahol mindenki felvállalhatja önmagát, Budapest olyan város, ahol mindenki azt szeret, akit csak akar” – tette hozzá.

Borítókép: Az aszexuálisok zászlója a Parlamentnél. (Fotó forrása: Magyar Aszexuális Közösség/Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.