Számolni kiemelkedően jól tudnak a magyarok

A magyar felnőttek számolási készségét mérő átlagpontszám jelentősen meghaladja az OECD-országok átlagát. A szövegértési kismértékben alacsonyabb, a problémamegoldó készség pontszáma pedig az OECD átlagát közelíti abban a nemzetközi felmérésben, amelyben a lakosság legfontosabb kognitív készségeit vizsgálták – tájékoztatta az MTI-t a felmérés első ciklusának eredményeiről a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 22. 10:48
iskola, vizsga, vonalzó, számolás, számológép, tankönyv, oktatás, gimnázium
Budapest, 2023. május 9. Függvénytáblázat, számolgógép és vonalzó a matematika írásbeli érettségi vizsgán a budapesti Xántus János Két Tanítási Nyelvû Gimnáziumban 2023. május 9-én. Matematikából középszinten 70 394-en, emelt szinten 4537-en érettségiznek. MTI/Máthé Zoltán Fotó: Máthé Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OECD felnőttek képesség- és kompetenciamérése program (PIAAC) a munkaképes korú felnőtt, 16 és 65 év közötti lakosság legfontosabb kognitív készségeinek nemzetközi, reprezentatív felmérését végzi. Olyan területeket vizsgálnak, mint a szövegértés, a számolás és a problémamegoldás.

A felméréshez részletes adatfelvétel is tartozott a kérdezettek társadalmi-kulturális és munkaerőpiaci jellemzőiről. Az eredmények értékes adatokat nyújtanak a szakpolitikai döntéshozóknak, mind az oktatás és képzés, mind pedig a foglalkoztatáspolitika terén – közölte a szakképzési hivatal.

Magyarország 2015-ben csatlakozott a programhoz. A felmérés második ciklusa harminckét ország részvételével 2018-ban indult. 

Az adatfelvétel Magyarországon 2022. szeptember 1-jétől 2023. február 15-ig zajlott. 

A felmérés második ciklusának eredményeit várhatóan 2024 végén hozzák nyilvánosságra.

A felmérést Magyarországon a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, a Pénzügyminisztérium és a Központi Statisztikai Hivatal konzorciumi együttműködésben végezte. A projekt magyar része a Széchenyi 2020 programban 2,2 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósult meg.

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.