– De még sikeresebbek szeretnénk lenni, ezért indítottuk útjára a Neumann János-programot, amelynek célja, hogy 2030-ra Európa legjobb tíz innovátora közé kerüljünk, ez azonban csak topegyetemekkel lehetséges. Vannak ellendrukkereink is, Brüsszelben nemet mondanak a magyar kutatókra, a magyar diákokra. A kormány azonban biztosítja a magyar kutatóknak a nemzetközi együttműködéshez szükséges forrásokat, és lesz mobilitási program is – hangsúlyozta.
– 2024-ben is minden forrás rendelkezésre áll, hogy egy erősebb, kiterjedtebb mobilitási programot tudjunk biztosítani, hiszen az európai együttműködés mellett vagyunk.
Az államtitkár az idei felsőoktatási felvételi eredményekről elmondta, hogy 27 százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly, és tízből nyolc hallgató állami ösztöndíjjal kezdi meg tanulmányait, ami évi másfél millió forintot jelent egy diák számára. Kitért a doktori program erősítésére, amely a Neumann János-program intézkedései között szerepel. Most évente 2700-an kezdik meg doktori tanulmányaikat, ezt 3500-ra kell emelni 2030-ig. Hangsúlyozta, hogy az agrárterületen is kiszámítható kutatói életpályát biztosítanak.
– Egyetemeink, így a MATE sikere nemzetünk sikere, jövőképességünk kulcsa
– szögezte le az államtitkár.
Gyuricza Csaba rektor elmondta, hogy idén 3863 hallgató végzett az egyetemen, a jelentkezők száma több mint negyven százalékkal, 8388-ra nőtt. Hosszú távú céljuk, hogy a megújuló MATE a világ első harminc agráregyeteme közé kerüljön. – Kialakítottuk az agrárfejlődés tudományos hátországát. Azon dolgozunk, hogy a negatív agráriumképet reálissá, pozitívvá alakítsuk – tette hozzá.