Ficsor Ádám a Bajnai-kormány alatt mindössze öt hónapig volt titkosszolgálati miniszter, majd arra hivatkozott, amikor lemondott a posztjáról, hogy összeférhetetlennek tartja a miniszterséget az országgyűlési képviselő-jelöltséggel, Ficsor ugyanis az MSZP jelöltjeként kívánt elindulni a 2010-es választásokon. A váratlan lemondás valódi oka azonban az Index akkori híradása szerint az volt, hogy Ficsor – azután, hogy titokminiszterként beleláthatott a magyar szolgálatok működésébe és hozzáfért szenzitív anyagokhoz, például a magyar elhárítás és hírszerzés módszereire, ügynökeire, biztonsági kapcsolataira, politikusokra vonatkozó titkos adatokhoz – elfogadta az amerikaiak meghívását, és kiutazott, hogy részt vegyen az IVLP-programban.

Ficsort az amerikai nagykövetség ajánlotta be a washingtoni külügyminisztérium külföldieknek szóló vezetői programjába, még minisztersége idején. Ez egy, a WikiLeaks által közzétett diplomáciai táviratból derült ki, ahogyan az is, hogy az ajánlást a külügy mellett a CIA-hez és a védelmi tárcához is eljuttatták.
Bajnai a választások után Amerikába ment
Mint ismert, nem sokkal ezt követően, a 2010-es választások után Bajnai Gordon is Amerikába ment, hogy ott vállaljon el egy vendégelőadói pozíciót a washingtoni Johns Hopkins Egyetemen. Az IVLP elvileg egy szakmai csereprogram, amelyet az Egyesült Államok külügyminisztériumának oktatási és kulturális ügyek hivatala finanszíroz. A hivatalos szöveg szerint a küldetése az, hogy „lehetőséget kínáljon a jelenlegi és feltörekvő nemzetközi vezetőknek, hogy megtapasztalják az amerikai politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális élet gazdagságát és sokszínűségét”, de bizonyos esetekben ezt felhasználhatják arra, hogy megváltoztassák a belpolitikai viszonyokat, a „demokráciáról való gondolkodást” egyes államokban.
Felmerül azonban a kérdés, hogy miért éppen Ficsort hívták, ha korábban elnököket, miniszterelnököket is beajánlottak ebbe a programba, ő viszont csak egy alacsonyabb rangú titokminiszter volt?
Csak nem azért, mert be akartak avatkozni a választásokba, és ehhez adatokra volt szükség? Ennek ismeretében az sem lehetett teljesen véletlen, hogy Ficsor többek között Bajnai támogatásával később, a 2022-es választások idején egy olyan céget hozott létre, amely százmilliókat kaszált az Egyesült Államokból egy közvetítőcég, a Korányi Dávid által vezetett Action for Democracy külföldi adományaiból, és a gyanú szerint adatgyűjtéssel, adathalászattal is foglalkozhatott, illetve kampányfeladatokkal az Orbán-kormány megbuktatása céljából. Ezen az úton támogatták Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely mozgalmait is, amelyeket a választásokra, kampánycélokra hoztak létre, illetve Soros György támogatása révén számos kormányellenes civil szervezetet.