A drogkereskedők súlyosabb büntetését a társadalom közel kétharmada támogatja – jelentette ki Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója egy sajtóeseményen. Az intézet által készített és Ozsváth Kálmán vezető elemző segítségével értékelt felmérésről a stratégiai igazgató elmondta: a súlyosabb büntetést a szerhasználók esetében elutasítja a lakosság többsége, mert akinek van gyermeke, már arra is gondol, hogy mi történik a fiatallal, ha elkapják egy füves cigivel az utcán. A többség úgy véli, hogy az ilyen alkalmi fogyasztókat a mainál szigorúbban már nem kell büntetni – ismertette a stratégiai igazgató.
Úgy folytatta,
a többség egyetért azzal, hogy vagyonelkobzással büntessék a kábítószer-kereskedőket, például vegyék el a prémium vagy luxuskategóriás autóikat.
Azt is támogatja az emberek nagy része, hogy a hatóságok által elkobzott vagyontárgyakat lehessen értékesíteni, és az abból befolyt összeget prevenciós programokra fordítani.
A stratégiai igazgató tudatta: az emberek fontosnak gondolják azt is, hogy egy díler büntetésének kiszabásánál ne azt nézzék, mennyi a nála talált szer piaci értéke, hanem a drognak a szakemberek által meghatározott romboló hatását kellene figyelembe venni. A jelenlegi helyzet az, hogy ha például elkapnak valakit a nagy piaci értékű kokainnal, akkor a bűnöző akár öt évet is kaphat, amíg az olcsó „kristály” nevű dizájnerdrogot nagy mennyiségben árusító díler csak felfüggesztettet, annak ellenére, hogy ez a szer sokkal rombolóbb hatást fejt ki a fogyasztókra. Ezen szeretne változtatni a többség a felmérés szerint – vonta le a következtetést Téglásy Kristóf.