A legjobb megoldás az, amit a hivatalban lévő magyar kormány tesz, vagyis a kábítószerek használatának teljes tiltása és a szigorú büntetési jogszabályok alkalmazása – mondta Ozsváth Kálmán, a Drogkutató Intézet (DKI) vezető elemzője a Magyar Nemzetnek. Mint arra a kokainról írt elemzésében rámutatott, a tiltott szer olyan hatással van a fogyasztóra, ami miatt sokan képtelenek megszabadulni tőle.
Az első adag kokain szervezetbe kerülése után kialakulhat a függőség: megemeli a pulzust és a vérnyomást, beszűkíti a vérereket, emeli a testhőmérsékletet.
Már csekély mennyiség is előidézhet szívritmuszavart, kómát vagy akár halált is. Ezeken kívül felléphet agyvérzés, illetve maradandó károsodás a szív és az agy véredényeiben.
Mint arra a vezető elemző rámutatott, a kokain fogyasztásának látványos jele a pupilla kitágulása, véreres és véraláfutásos szemek, valamint hogy egyes kokainfogyasztóknál szinte lehetetlenné válik bizonyos feladatok elvégzése, mások ezzel ellentétben energikusabbá válnak. A viselkedésük kiszámíthatatlanná, néha erőszakossá válik, és bizarr dolgokat tehetnek. A „kokainbogarak” jelentkezése is általános, azaz a kábítószer fogyasztója úgy érzi, mintha a bőre alatt bogarak szaladgálnának.
Tartós fogyasztása depresszióhoz, üldözési mániához vezet.
Csökkenti a fájdalomérzést, nagyon erős pszichikai függőséget okoz – ismertette a veszélyeket.
Hangsúlyozta azt is, hogy
ez a drog szexuális gátlástalanságot, nőknél és férfiaknál egyaránt szexuális problémákat okoz, például a nemi szervek károsodását, terméketlenséget.
A kokainfogyasztónak megváltoznak az étkezési szokásai: drasztikusan csökkenhet a szervezetbe bevitt étel, kalória és folyadék, feltűnő a gyors és drasztikus fogyás. Megváltoznak az alvási szokások is: a fogyasztó úgy érzi, hogy kevesebb alvással is beéri, hosszabb ideig csak álmatlanul fekszik.
A kokainfogyasztók jelentős része egyre kevésbé foglalkozik a rendszeres higiéniával. Nem ugyanúgy tisztálkodik és törődik magával, ahogy korábban, kevésbé fontos neki, milyen ruha van rajta, és egyáltalán, teljes fizikai állapota sem fontos neki. Egyik fő jele a kokainfogyasztásnak, ha az illető már nem szeret igazán mások társaságában lenni. Sem a barátokkal, sem a családjával nem olyan, mint korábban. A gyors barátikör-váltás is figyelmeztető jel lehet: a kokainfogyasztónak már nem jók a régi barátok, hiszen azok nem élnek a szerrel – közölte Ozsváth Kálmán.
A DKI vezető elemzője kiemelte, a kokainfogyasztónak rövid idő elteltével nagyobb adagra van szüksége, azonban komoly élettani hatásokkal kell számolnia: a legenyhébb tünetek közé tartozik a fejfájás, a migrén és a szédülés.
A szer ellenségességet és idegességet okoz még akkor is, ha a függő személy éppen nem áll a kokain hatása alatt.
Intravénás használatkor megjelenhetnek fertőző betegségek, kelések és tályogok, a fogak állapota súlyosan leromlik, akár ki is hullhatnak, de kiválthatja a legyőzhetetlenség érzését, bőbeszédűséget, vagy éppen csendes szemlélődést, hallási és tapintási hallucinációkat.
Ha a páciens le tud szokni a kokainról, a függőség megszűnésével a szívritmus-zavarok például rendezhetők, de ha nem, akkor ezek fokozódnak, és az illetőre halál vár.
Ennek a drognak az elvonási tünetei igen súlyosak: a használónál fáradtság és fáradékonyság, hangulatzavar jelentkezhet, lelassul, étvágya fokozottá válik, éjszaka álmatlan, de nappal aluszékony – tudatta Ozsváth Kálmán.
Mint fogalmazott,
a kokainozó számára borzasztóan unalmas az élet a kokain okozta eufória után.
Sokszor fennáll az öngyilkosság veszélye vagy az, hogy az illető nagyobb adaggal akar „kompenzálni”, és túladagolja magát. Ahogy a droggal szembeni tolerancia növekszik, egyre nagyobb mennyiséget kell használni ugyanolyan eufória eléréséhez, mivel a kokain felborítja az agyban végbemenő vegyi folyamatokat.
– Reméljük, hogy a különböző hírekben megjelenő, a világhálón és a közösségi médiában olvasható súlyos és tragikus esetek felnyitják azon fogyasztók szemét, akik már a kokain rabjaivá váltak. Akik pedig még „csak” most gondolkodnak azon, hogy ezt – vagy akár bármely más – kábítószert a hazug boldogság és örömszerzés miatt kipróbálják, belátják, hogy nincs értelme, mert sorsok, egészségek, családok, kapcsolatok és életek mehetnek tönkre akár egyetlen pillanat alatt is – fejtette ki a vezető elemző.