– Egy jó jelöltnek az is a feladata, hogy összeszedje a pénzt a kampányára, és nekem ebben nagyon sok munkám van, nagyon sok támogatóval kellett erről személyesen beszélgetnem – nyilatkozta 2021-ben Karácsony Gergely az előválasztási mikroadományos pénzgyűjtés kapcsán. A téma nemrég ismét előkerült, amikor a főpolgármester egy hónapja interjút adott a Szabad Európának. A beszélgetés során, amikor a riporter felolvasta Karácsony korábbi szavait, a politikus kis híján kiugrott a székből.
– Hát nézze, én nyilvánvalóan nagyon sok emberrel beszélgettem, de, hogy ki támogatta a kampányomat, nem tudom – mondott ellent korábbi szavainak a főpolgármester.
Ráadásul Karácsony Gergely pontosan tudhatja, hogy kik támogatták a 99 Mozgalom internetes oldalán keresztül, hiszen a honlapjának adománygyűjtő felületén a leendő patrónusnak meg kellett adnia a nevét, e-mail-címét és állandó lakcímét is. Vagyis
a 99 Mozgalom vezetőinek pontos adatbázisa lehet az adakozókról.
Csakhogy Karácsony Gergely ennek éppen az ellenkezőjét mondja.
Mikroadományok és büntetőeljárások
Karácsony kampányfinanszírozási botránya idén júniusban robbant ki, miután a Nemzeti Információs Központ jelentése nyilvánosságra került és kiderült: Karácsony Gergely mozgalmának számlájára 506 millió forintot fizettek be, döntően euróban.
A 99 Mozgalom azért jött létre, hogy támogassa Karácsonyt a 2021-es ellenzéki előválasztáson mint az MSZP, a Párbeszéd és az LMP miniszterelnök-jelöltjét.
A mozgalom hivatalos képviselője Perjés Gábor, a Párbeszéd politikusa, akit Bajnai Gordonhoz közel álló személyként ismernek. A félmilliárd forintot Perjés fizette be a szervezet bankszámlájára készpénzben, több részletben, összesen tizenkilenc alkalommal. Az ügy kirobbanása óta több feljelentés is született, az egyiket éppen a mozgalom számlavezető bankja, az OTP tette, a pénzintézet szerint ugyanis nem kerülhettek úgy az adományok az adománygyűjtő ládákba, ahogyan az a Perjés Gábor által a bankhoz benyújtott jegyzőkönyvekben szerepel.