Közel négyszer kevesebb határátkelési engedélyt adtak ki az Ágfalva és Somfalva (Schattendorf) közötti határon a magyarok részére, mint az osztrákoknak – adta hírül lapunknak az NZP Nagy Legal német–magyar ügyvédi iroda.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, komoly konfliktus alakult ki az osztrák–magyar határátkelőhelyeken az elmúlt időszakban. Schattendorf (Somfalva) polgármestere a balesetveszélyes autósokra hivatkozva ugyanis lezárta a magyar határhoz vezető utat: négy süllyedő oszlopot helyeztek el.
Autóval csak önkormányzati engedéllyel lehet áthajtani, amelyet a somfalvi önkormányzatnál lehet igényelni 160 euróért.
Ha a kérvényt pozitívan bírálják el, az autósok megkapják az áthaladási engedélyt, az ezt igazoló matricát a szélvédőn kell elhelyezni. A határon kiépített süllyedő oszlopos rendszer automatikusan felismeri az érvényes engedélyt és átengedi az autót a határon és a sétálóutcán. Az ügyvédi iroda lapunk megkeresésére elmondta: 438 engedélykérelem érkezett összesen az önkormányzathoz, ebből:
- 217 érkezett Magyarországról,
- 221 Ausztriából.
Míg az ausztriai lakosok esetében: 217-ből 126-nak, addig a magyarországi lakosok esetében: 221-ból 33-nak adták meg az átutazási engedélyt.
A számok magukért beszélnek, a diszkriminatív döntési folyamatot elég nehéz vitatni.
Az első kört a somfalvi önkormányzat nyerte
Az ügyvédi iroda leleményes módszert talált ki korábban: huszonhét eurócent, azaz nagyjából 100 forint kártérítést követel a somfalvai (schattendorfi) önkormányzattól, amiért még nyáron egy ügyfelük meglátogatásakor kerülőre kényszerültek az Ágfalva és Somfalva között lezárt határ miatt, és így több benzint fogyasztottak.
Itt természetesen nem az összeg a fontos. A jogászok azért indítottak kártérítési eljárást, hogy végre egy jogi fórum elé tudják vinni a problémát. November végén az einsenstadi tartományi bíróságon tartott úgynevezett perfelvételi eljárás reményt keltően zajlott: a bíró szerint alapvetően a schengeni kódex alapján jogellenes lehet a határzár, mert az kimondja, hogy semmilyen akadályt nem lehet emelni a határátkelőknél.
Mindezek ellenére a kártérítési pert elsőfokon elutasította az Eisenstadti Tartományi Bíróság.
A magyar jogászok a Youtube-csatornájukra feltöltött videójukban elmondták: nem jogerős döntés, egy közigazgatási eljárás keretében a bécsi Ítélőtábla elé fog kerülni az ügy.
A magyarok határátkelési ügyét több fronton is képviselik: próbálkoznak az Európai Csalás Elleni Hivatalnál (OLAF) is, amelynél az ügy még eljárás alatt van, illetve nyitva van még egy kérelem egy előzetes döntéshozatali eljárással kapcsolatban az Európai Bíróság előtt.