Összefogtak az orvosok és a kutatók a rák miatti halálozás csökkentése érdekében

Együttműködési megállapodást kötött az Országos Onkológiai Intézet és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont által vezetett Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium.

Forrás: MTI2024. 07. 15. 16:48
Fotó: Fotó: MTI/Soós Lajos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az onkológiai kutatások és terápiás fejlesztések előmozdítása érdekében együttműködési megállapodást kötött az Országos Onkológiai Intézet (OOI) és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont által vezetett Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium – tájékoztatta az OOI hétfőn az MTI-t.

A megállapodás célja a két nemzeti laboratórium együttműködésének intézményi szintre emelése, amely új tudományos dimenziót nyithat meg a klinikai kutatásokban és terápiás fejlesztésekben, továbbá új diagnosztikus eljárások, protokollok gyakorlati megvalósítását segíti – írták a közleményben.

Az OOI által vezetett Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium célja a hatékonyabb betegellátás és a modern terápiás eljárások fejlesztése. Az átfogó kutatás-fejlesztési program lényege, hogy a rák diagnosztizálására és kezelésére szolgáló eljárásokat javítsák és újakat vezessenek be, csökkentve ezáltal a rák miatti halálozást.

A program részei: a nemzeti adatbázisok fejlesztése, új terápiás eljárások és diagnosztikai protokollok kidolgozása a redoxrendszerek daganatbiológiai szerepeinek kiaknázásával, és az új módszerek bevezetése a klinikai gyakorlatba – írták.

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) által irányított Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium (Pharmalab) a molekuláris onkológia területén a genomikai és transzkriptomikai adatok elemzésével, onkológiai biomarkerek és potenciális gyógyszercélpontok azonosításával, rezisztenciamechanizmusok vizsgálatával, valamint új diagnosztikai és terápiás lehetőségek kutatásával foglalkozik. Ezek az erőfeszítések segítenek új, klinikailag alkalmazható terápiás lehetőségek keresésében szolid tumoros betegek számára – olvasható a közleményben.

A közlemény idézi Polgár Csabát, az OOI főigazgatóját, aki azt mondta: az együttműködés és a hozzá kapcsolódó rendezvények lehetőséget adnak arra, hogy a tudományos közösség tagjai megoszthassák legújabb kutatási eredményeiket, és közösen dolgozzanak a rákos megbetegedések elleni küzdelemben, az együttműködésnek köszönhetően jelentős előrelépés várható az onkológiai kutatásokban és kezelésekben.

Buday László, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont főigazgatója kiemelte:

a közös projektek és kutatások révén olyan új módszerek és technológiák kifejlesztésére nyílik lehetőség, amelyek jelentős mértékben hozzájárulhatnak a rákos megbetegedések korai diagnosztizálásához és hatékonyabb kezeléséhez.

Borítókép: Da Vinci robottal végzett robotasszisztált műtét az Országos Onkológiai Intézetben 2022 júniusában. Túl vannak a századik robotsebészeti beavatkozáson az Országos Onkológiai Intézet és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház szakemberei, az új robotsebészeti szimulátorral pedig elindulhat az oktatási, képzési program is. A robotasszisztált műtétek során a beavatkozás sokkal precízebben hajtható végre, a műtéti terület képe jelentősen nagyítható, a folyamatot az operáló orvos három dimenzióban látja. A robottal végzett műtét ideje lerövidül, az operáció után a beteg hamarabb felépül, kevesebb a kórházban töltött idő (Fotó: MTI/Soós Lajos)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.