A napokban a Heves vármegyei Sirok háziorvosi rendelőjében is megnőtt a forgalom. Dr. Kristofori György háziorvos szerint ez ilyentájt természetes jelenség. Pánikra nincs ok, néhány napos pihenésre van csupán szükség. A Heves vármegyei lap állandó tanácsadója arra is felhívta a figyelmet, hogy sokan megfázásra panaszkodnak, azonban ilyen fogalom nincs. A legtipikusabb betegség kora ősszel az úgynevezett orrgarathurut, közismertebb nevén a nátha, ami vírusos fertőzéssel terjed.
Jellemzően torokkaparással, rossz közérzettel, fejfájással indul, majd hurutos köhögéssel folytatódik, fejfájás és 38 fok körüli láz lehet a kísérője. A régiek tapasztalatból tudták, hogy a gyors és hatékony gyógyuláshoz pihenésre, ágynyugalomra, sok folyadékra van szükség, s akkor egy hét alatt szűnnek a panaszok.
Ilyenkor elég pár nap pihenő, vitaminpótlás, némi orrcsepp, torokfertőtlenítő, a tüneteket enyhítendő. A lábadozást lehetőleg a közösségtől távol, otthon érdemes átvészelni, hogy ne fertőzzük tovább a többieket. Ritkán, de előfordul tüszős mandulagyulladásos beteg is, szamárköhögéssel azonban még nem fordultak hozzá. A Covid is jelen lehet, de mára oly mértékben megszelídült a vírus, hogy alig lehet megkülönböztetni az egyéb felső légúti betegségek tüneteitől.
Kristofori doktor főként a felnőttek körében tapasztalja, hogy bekapnak néhány vitamint, megisznak egy nátha elleni italport, és ugyanúgy dolgoznak tovább, mintha mi sem történt volna. Ez az oka a tünetek elhúzódásának. Ha egy hét, tíz nap után nem enyhülnek, s az orrváladék sárgás-zöldesre vált, akkor bizony fel kell keresni a háziorvost, aki felírhatja az antibiotikumos kezelést.
Évről évre visszatér a feleslegesen szedett antibiotikumok témaköre. Sokszor a beteg, a mielőbbi gyógyulás reményében, azonnal szedné az orvosságot, akkor is, ha nem muszáj. Más esetekben viszont, amikor valóban szükség lenne rá, éppen a beteg tiltakozik hevesen ellene, és nem veszi be a felírt gyógyszert
– emelte ki a háziorvos, aki elárulta, gyakran kérdezik, hogy mi alapján lehet eldönteni, valóban szükség van-e antibiotikumra. Dr. Kristofori György hangsúlyozta, hiába gondolják sokan, hogy ha az első tünetek megjelenésekor azonnal szedni kezdik az antibiotikum-készítményeket, akkor a tüneteik hamarabb elmúlnak.