A fővárosi drogstratégia az ártalomcsökkentésre épül, amely lehetővé teszi a drogfogyasztók számára a szerhasználat folytatását steril és biztonságos környezetben, anélkül, hogy célul tűzné ki a teljes szermentességet. Ez a gyakorlatban drogbelövő helységeket jelent. A kutatások és a szakértők véleménye szerint a tűcsere programok és a drogfogyasztói helyiségek kialakításával ugyan csökkenthetők a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészségügyi kockázatok, de hosszú távon fenntartják a függőség problémáját. A főváros jelenlegi drogstratégiája az Egészségügyi Szakmai Kollégium addiktológiai tagozata szerint nem alkalmas arra, hogy megfékezze a kábítószer-fogyasztás és -terjesztés terjedését.
Mint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, az utóbbi években több európai nagyvárosban jelentek meg drogbevizsgáló helyiségek.
Bár a kezdeményezés támogatói ezt a modellt előremutató megoldásnak tartják, valójában komoly aggályokat vet fel. A fő kérdés, hogy ezek a létesítmények tényleg a problémák megoldását szolgálják, vagy inkább tovább súlyosbítják a drogfüggőséget és az ehhez kapcsolódó társadalmi problémákat.
Drogbevizsgáló helyiségek: biztonságos fogyasztás vagy bátorítás?
Az ilyen biztonságos terek létrehozása sokak szerint a társadalom rossz irányú eltolódását jelzi. Ezek a helyek azt a látszatot kelthetik, hogy a kábítószer-fogyasztás elfogadható vagy akár támogatott tevékenység. Az ilyen létesítmények üzenete nem egyértelmű: miközben a hazai jogszabályok a zéró tolerancia elvét követve tiltják a drogok birtoklását és használatát, addig a drogbevizsgáló helyiségek látszólag biztonságos környezetet teremtenek az illegális tevékenységhez.