Mélyen hallgat a Tisza Párt a magyar érdekekkel ellentétes DK-s összefogásról

Számos kérdés adódik abból, hogy a Tisza Párt és a DK is támogatását adta ahhoz a háborúpárti paktumhoz, amelyet a minap írt alá az Európai Néppárt és két baloldali EP-frakció. A hazánk érdekeivel számos ponton – például a kötelezően létrehozandó migránstáborok témakörében – szembemenő megállapodásról írásban kértünk tájékoztatást Magyar Péteréktől és Gyurcsány Ferencéktől, ám egyik helyről sem érkezett reakció. Arra szintén kíváncsiak lettünk volna, hogy a két párt a hazai belpolitikában is folytatja-e a Brüsszelben már megkezdett együttműködést.

2024. 11. 29. 9:07
European People's Party (EPP) President Manfred Weber (L) and Hungarian Tisza Party President Peter Magyar (R). (Photo: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli politikában szövetségre lépett egymással a Tisza Párt és a DK, miután pártcsaládjaik – az Európai Néppárt és a szociáldemokrata S&D – egyaránt csatlakoztak a nemzeti-szuverenista erőkkel szembeni egységfronthoz. 

A Tiszát és a Gyurcsány-pártot soraikban tudó EP-frakciók ugyanis aláírták a Platform Cooperation statement nevű, háború- és migrációpárti paktumot, amely számos más kérdésben is a magyar érdekekkel ellentétes álláspontot képvisel.

A DK-nak és Magyar Péter pártjának is több kérdést feltettünk a tömörülésben való részvételük okairól, ám egyik helyről sem érkezett válasz. Egyebek mellett arról érdeklődtünk a két pártnál, hogy véleményük szerint milyen előnyökkel járnak Magyarországra nézve a paktum pontjai, köztük az, hogy az aláírók azt a jogot is fenntartják maguknak, hogy a tagállamok megrendszabályozására a jövőben is bevessék a jogállamisági eljárásrendszert, amivel például a hazánknak járó uniós forrásokat tudják visszatartani.

Rákérdeztünk arra is, hogy milyen haszna származik az uniónak, illetve a tagállamoknak abból, hogy a magukat Ukrajna-pártiként meghatározó aláírók az elapadó források dacára is meghatározatlan ideig folytatnák a nyugatabbra fekvő hadviselő fél támogatását. 

Arról is érdeklődtünk, hogy a hazánkhoz hasonló nem bevándorlóországok esetében miért ragaszkodnak a migrációs paktumban foglaltak maradéktalan végrehajtásához, aminek része a több ezer fő befogadására alkalmas migránstáborok létrehozása is.

Arra ugyancsak kíváncsiak lettünk volna, ha esetleg a Tisza Párt és a DK a brüsszeli elittel kötött különböző háttéralkuk révén adták támogatásukat a háborúpárti kiáltványhoz. Mivel a paktum esetében már megvalósult az együttműködés Magyar Péterék és a Gyurcsány-párt között, megkérdeztük, hogy szerepel-e a napirendjükön valamilyen kooperáció a hazai belpolitikában is – például a 2026-os választáson –, ám erre sem reagáltak, s ezek szerint nem is tartották fontosnak cáfolni.

Sokatmondó körülmény, hogy sem az Európai Néppárt, sem a Tisza Párt nem reklámozta a paktumot és az abban foglaltakat.

Így Magyar Péteréktől arról is vártunk volna tájékoztatást, hogy amennyiben szerintük a megállapodás pontjai hazánk érdekeit szolgálják és ezért kedvező fogadtatásra tarthatnak számot, akkor miért nem próbálták eljuttatni a hazai közvéleményhez – köztük a saját szavazóikhoz – a paktum tényét és tartalmát. 

Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy Magyar Péter egyik legfontosabb szövetségese, a paktum fő szószólójaként előlépő Manfred Weber a saját bevallása szerint is magyargyűlölő.

Néhány évvel ezelőtt, amikor a Sargentini-jelentés kapcsán az EP a hazánk elleni jogállamisági eljárásról szavazott, az Európai Néppárt elnöke kendőzetlenül beszélt a hazánkkal és a magyarokkal kapcsolatos ellenszenvéről: 

A 7-es cikkes szavazáson Magyarország ellen szavaztam. Nem a Fidesz, nem Orbán Viktor ellen, hanem az egész ország ellen.

Szintén beszédes, hogy Weber a minap a politikai ellenségének – nem pedig ellenfelének – nevezte a Fideszt. 

A Platform Cooperation statementet a néppárt és a szociáldemokraták mellett a Renew nevű EP-frakció is aláírta, s jelezték, hogy a Zöldek csatlakozását is várják. A paktumban Weberék láthatóan arra szövetkeznek, hogy megakadályozzák a frissen megválasztott amerikai elnök, Donald Trump legfontosabb világpolitikai terveit, köztük az ukrajnai háború mielőbbi lezárását. Noha az egységfrontba tömörült néppártnak és a baloldalnak sikerült összegyűjtenie megfelelő mennyiségű szavazatot ahhoz, hogy az Európai Bizottság felállhasson december elsején Ursula von der Leyen vezetésével, ám a szűk, 51 százalékos többségük alapján nincs túl erős társadalmi felhatalmazás a markánsan antiszuverenista, migráció- és háborúpárti politikájuk mögött. 

 

Kötelesség, szerelmi kapcsolat 

A teljes önfeladás a legmegfelelőbb kifejezés a Tisza Pártnak az Európai Néppárthoz fűződő viszonyára. Erről a Tisza alelnöke és európai parlamenti delegációvezetője beszélt egy októberi interjúban, ahol előbb elismerte, hogy „nagyon nem minden kérdést illetően van határozott saját kidolgozott álláspontom, minthogy egyébként a belpolitikát illetően sem, és ez nem titok…” Emellett kötelezettségnek nevezte, hogy a néppárti álláspontra támaszkodjanak. Azt, hogy mennyire az Európai Néppárt befolyása alá került a Tisza Párt, jól jellemzi Tarr Zoltán következő fejtegetése: „Az első perctől fogva óriási szeretettel és támogatással fogadtak és fogadnak, és „olyasmi érzés volt, mint egy olyan családba elmenni, ahol az ember már régen volt, mert hosszú ideig vándorolt a világban, vagy új belépőként egy szerelmi kapcsolat révén megismerkedik egy családdal, és az a család az a sajátjává válik”. Magyar Péter bizalmi embere hozzáfűzte, számukra kezdettől fogva, amikor egyáltalán kialakult az, hogy az európai politikában szeretnének részt venni, magától értetődő volt az, hogy a Néppárthoz kell kapcsolódniuk, tartozniuk.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.