A járványidőszakban több mint ötezren keresték fel koronavírus-gyanúval az intézmény ambulanciáját, ahová 414 Covid-pozitív beteget vettek fel. Jelenleg is hatvan vírusfertőzött fekszik a kórházban, az ország lélegeztetett pácienseinek többségét ott kezelik. Intenzív osztályon eddig hatvanhat koronavírusos beteget ápoltak, most már csak kilencen vannak – számolt be az intézményük aktuális adatairól a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főigazgatója.
Vályi-Nagy István elmondta, nagyon fontos, hogy az a két szakma, a hematológia és az infektológia együttműködjön, hiszen a vérképzőrendszeri betegek jelentős része fertőző betegségekben hal meg. Azok a kezelések ugyanis, amelyeket ezeknél a betegeknél alkalmaznak, szinte a nullára gyengítik az immun- és az alvadási rendszert – közölte a kórházigazgató.
Hozzátette: ez irányú tapasztalataik, vagyis az, hogy már rengeteg őssejt-transzplantáció miatt kialakuló citokinvihart láttak, nagyon sokat segítettek a Covid-járvány kezelésében is. Az immunrendszer túlműködése következtében kialakuló általános gyulladás, a citokinvihar esetében felléphet egy végzetes, sokszervi károsodás, ezért a koronavírus-betegeknél az a legfőbb cél, hogy időben észrevegyék, ha rosszabbodik az állapotuk. Ilyenkor következnek az olyan innovatív gyógymódok, mint a vérplazma-, illetve a tocilizumabterápia.

Fotó: Mirkó István
A Dél-pesti Centrumkórházban (DPC) folyamatosan zajlanak a vérplazmakezelések, és már olyan mennyiségű donor van valamennyi vércsoportból, hogy az eljárás mindenkinek hozzáférhető. Vannak olyan súlyos állapotú betegek, akiknél egyféle terápia nem elég, az ő esetükben a már megkezdett kezelést más gyógymódokkal kell kombinálni, illetve kiegészíteni.
Az intézményben ezeket a terápiákat sikeresen alkalmazták, és mára több nemzetközi publikációhoz is elegendő betegadat gyűlt össze. Nagy segítségükre van, hogy az őssejt-transzplantáció miatt kialakult és tocilizumabbal kezelt, citokinvihart átélt betegek csoportját összehasonlíthatják azokkal, akik a koronavírus-fertőzés miatt kerültek ebbe az állapotba. Ez egy merőben új megközelítés, mert csak kevés olyan intézmény van a világon, ahol egyszerre van jelen a vérképzőrendszeri őssejt-transzplantáció és az új típusú koronavírus-kezelés – fejtette ki a szakember.