A növekvő fogyasztói igények egyre kifinomultabb és fejlettebb intelligens megoldásokat hívnak életre, amiket többek között a zöld gondolkodás, energiatakarékossági szempontok és kényelmi funkciók hajtanak. Ezek összessége, – a szakértők szerint – az okosotthon piacának következő robbanásához vezethet – írja a Lakáskultúra.hu.
Okos vezérlésbe kapcsolódás és központosítás
A régebbi építésű otthonok úgynevezett fel-okosítására is kifejezett igény mutatkozik. Hogy az ilyen típusú megoldások már most elérhetőek, arra jó példa, hogy a Magyarországon közkedvelt, kombinált padló-radiátoros fűtés rendszerek egésze is bekapcsolható okos vezérlésbe. Erősödik az a trend is, hogy az okosházak egy közös kommunikációs nyelven kommunikáljanak, azaz az ingatlanokba beépített részegységek képesek legyenek kapcsolatot létesíteni egymással és egy nagy egészként optimálisabban működni.
Energiatakarékosság a hűtés-fűtésben
Világszerte, többek között az egyre szigorodó kormányzati előírások miatt az új épületek többségének intelligensebb fűtési és hűtési rendszerekre van szüksége. 2021-től a hazai energetikai szabályozásnak megfelelően az új építésű ingatlanok energiaigényének 25%-át megújuló energiaforrásból kell fedezni. Úgy tűnik, az ágazat az “intelligens fűtés” koncepciójától az ”otthoni energiagazdálkodás” felé fordul. Már a piacon vannak olyan okos-termosztátok, amelyek a felületfűtési és hűtési rendszereket együtt vezérlik, energiatakarékosak és képesek a megújuló energiaforrásokat is megfelelően kezelni.
Otthoni munkavégzést segítő megoldások
A Covid-19 járvány miatt az otthoni munkavégzés sosem látott dinamikával nőtt. Ez a tendencia valószínűleg a jövőben is fennmarad, ezért szükségessé válhat az otthoni irodai automatizálás. A levegő minőséget, páratartalmat szabályozó szellőztető rendszerek, intelligens hangszórók, kijelzők és más eszközök megjelenése az utóbbi években megnyitotta az utat az új, okos irodai megoldások felé, amelyek drámaian javítják a munkamódszereket. Az okos kijelzők segíthetnek pl. a dolgozóknak a videóhívások lebonyolításánál, de az üzleti alkalmazásokból származó releváns információk kinyerésénél is.
Kifinomult érzékelők
A kifinomult szenzortechnika egyre több területen kap szerepet. Az okos vízgyűjtő aknáktól kezdve, – amelyek lehetővé teszik, hogy a várható esővízkezelési problémákat a bekövetkezésük előtt jelezzék, – az ún. occupancy felügyeleti rendszerekig dinamikusan fejlődik ez a szegmens is. Az occupancy szenzorok érzékelik, ha a hely el van foglalva és ez alapján kapcsolják a lámpákat és a fűtést. A jövőben ezek az érzékelők képesek lesznek megtanulni a mozgásmintákat, és ebből meg tudják különböztetni az egyes személyeket. Ez a funkció betörés-érzékelőként is integrálható a biztonsági rendszerekbe is, amely az okosotthonok egyik alapvető igénye lesz.
Mesterséges intelligencia és hangvezérlés
Emberi programozás helyett az AI-képes eszközök megtanulnak majd önállóan működni, a felhasználói viselkedés és a szenzor adatok alapján. Ez nagy segítség lehet az időseknek, a gyermekeknek és a fogyatékkal élőknek. A hangvezérelt megoldások versenye is tovább éleződik, amelynek éllovasai pl. az Alexa, Siri és a Google Assistant. Az intelligens TV-k központi vezérlő rendszerekként is egyre inkább szolgálnak hagyományos szórakoztató szerepük mellett.
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!